Bez názvu – 1

Na kolik je třeba topit v dětském pokoji?

Energie nedají nikomu v posledních týdnech spát, všichni se bojíme, kolik za ně zaplatíme. Ceny pořád stoupají vzhůru, nikdo neví, na jaké výši se zastaví. Bez elektřiny a plynu se ale neobejdeme, vařit a topit prostě musíme. Jaká je ale optimální teplota v bytě? A jaká konkrétně v dětském pokoji? Jeho zařízení je zrovna teď určitě tím, co řešíte po většinu času.

Zvykli jsme si doma chodit v šortkách a tílku

Zatímco naši předci chodili oblečení i doma, v noci spoléhali na teplé oblečení a pořádnou peřinu, my jsme zpohodlněli a naučili se topit tak, abychom doma mohli chodit vysvlečení, spát jen v noční košilce nebo šortkách. Rostoucí ceny energií ale tento zlozvyk jistě změní, navíc kolují zprávy, že když bude plynu málo, bude určeno, na kolik můžeme topit. Snad každý, kdo to četl, se musel zhrozit.

Pokud nejste zastánci studeného odchovu a otužování, určitě přemýšlíte, co budete dělat. Zatím to naštěstí nemusíte řešit, na rozdíl od toho, jak na energiích nějakou tu korunu ušetřit.

Na kolik bychom měli topit v jednotlivých místnostech?

Za ideální pokojovou teplotu považujeme 20 °C, na ní ale místnosti v domácnosti vytápí jen málokdo, většinou topíme na „trenkovou“ teplotu. To nejen zvyšuje náklady na topení, ale má to i neblahý vliv na naše zdraví.

Dřív se vytápěla většinou jen hlavní místnost v domě, my topíme všude. Díky ústřednímu topení a termostatům si v každé místnosti můžeme nastavit jinou teplotu.

  • obývacím pokoji by se teplota měla pohybovat mezi 20 a 22 °C. Přece jenom tu sedíme, čteme si a trávíme volný čas.
  • dětském pokoji se doporučuje stejná teplota jako v obývacím pokoji, tedy 20 až 22 °C. To ale jen přes den, kdy si tam děti hrají nebo dělají úkoly. Na noc bychom teplotu měli snížit, před spaním je taky dobré správně vyvětrat.
  • ložnici si vystačíte s 16 až 18 °C.
  • kuchyni je ideálem 18 °C.
  • koupelně si můžete přitopit, přece jenom se tam svlékáme. Aby nám po koupeli nebyla zima, doporučuje se teplota 24 °C.
  • předsíni, na chodbě nebo schodišti naopak stačí 17 až 19 °C.
  • neobývaných místnostech je zbytečné přetápět, stačí 15 až 17 °C.
Zdroj: fotobanka

Jak za energie ušetřit, kromě vytápění na správnou teplotu?

I snížení vytápění o jeden stupeň sníží náklady na vytápění až o 6 %. To není zrovna málo, každý stupínek dolů tak znamená značnou úsporu. Nic se ale nemá přehánět, kdybyste doma měli mrznout, zaděláte si na nachlazení nebo dokonce na zápal plic. Šetřit se dá i jinak. Jak?

Při odchodu topení zcela nevypínejte

Myslíte si, že když vypnete topení na dobu, kdy budete pryč, ušetříte? Omyl. Stěny prochladnou a vy pak na vytopení místnosti spotřebujete hromadu energie, navíc to bude trvat déle. Raději jen o 2 nebo 3 stupně snižte teplotu na termostatu.

Porovnejte ceny plynu u všech dodavatelů na trhu

Ceny plynu za m³ se u různých dodavatelů liší velmi výrazně. Cena se totiž skládá ze dvou složek, regulované a neregulované. Zatímco poplatky za využití infrastruktury apod. jsou pro všechny stejné, cena za reálně spotřebovanou energii a měsíční poplatek za správu odběrného místa se u jednotlivých dodavatelů liší. A mnohdy opravdu hodně. Porovnejte nabídky dodatelů energií a vyberte si tu nejvýhodnější. Zvládnete to i z pohodlí domova, online.