Bez názvu – 1

Partner nechce být u porodu?


Jste v tom spolu, vždyť je to Vaše dítě. Takže je přeci jasné a logické, že s Vámi bude i u porodu. Nebo snad není? Některé ženy mají jasno v tom, že partnera u porodu nechtějí – nechci, aby mě viděl v takovém stavu, aby viděl jak trpím… Většina žen však chce tento nezapomenutelný zážitek prožít s partnerem. O to více jsou poté nemile překvapené, když partner řekne „v žádném případě“. Ženy se pak cítí zrazené, že je v tom partner chce nechat samotné, že nemá zájem být u narození jejich společného dítěte. Je to začarovaný kruh, který může vézt k nemalým hádkám. A jako ve všech oblastech, i zde pomůže jediné – komunikace. Je třeba si vysvětlit důvody k takovému rozhodnutí.

Takže jaké ty důvody vlastně mohou být? Asi ten největší je strach. Ale určitě to není myšleno ve zlém smyslu slova. Je to strach související s Vámi a láskou k vám. Miluje Vás, těší se na společné miminko, společnou budoucnost, ale… Má strach, že se Vám něco stane. Má strach, že Vám nebude moc pomoc. Má strach, že se mu udělá špatně a přidělá práci personálu. Má strach, že už Vás pak nebude vnímat stejně.

Těch strachů je mnoho a je třeba zjistit, jaká je ta hlavní obava a zkusit ji s partnerem překonat. Ale určitě ne vydíráním a nátlakem. Většina těch obav je totiž reálná a vy nejste v hlavě svého partnera a nevíte tudíž, jak vše prožívá. A například obava, že Vás již nebude vnímat stejně, je opodstatnělá, protože opravdu existují případy, kdy muž po porodu dokáže ženu vnímat již jen jako matku a není schopen s ní mít sexuální vztah. Stejně tak obava, že se mu udělá špatně je na místě, pokud se Vašemu partnerovi dělá špatně při pohledu na krev. Je tedy třeba si to opravdu promyslet a dojít ke společnému rozhodnutí.


A co dělat, když zjistíte, že partnera nepřesvědčíte žádnými argumenty? Hledejte jinou variantu, jak vše společně prožít bez toho, aniž by se někdo cítil kvůli tomu špatně. To, že s Vámi nebude přímo u porodu, neznamená, že s vámi nemůže být během bondingu. Stejně tak to neznamená, že u porodu budete sama. Může tam s vámi být kdokoliv Vám blízký – sestra, mamka, kamarádka, dula… A tatínka zavoláte, až bude po „všem“.

Na závěr bych Vám, se kterými partner nechce být přímo u porodu, chtěla napsat, že to neznamená, že Vás nebo dítě miluje méně než jiní otcové. Ano, mohou být takové případy, ale to samy vnímáte, že vztah není ideální. Ve většině případech to s láskou k Vám a Vašemu miminku nijak nesouvisí. A to, že s Vámi u porodu je, rozhodně nezaručí, že bude mít s miminkem bližší vztah. Stejně tak to, že u porodu nebyl neznamená, že jejich vztah bude narušený. Jste tam vy, maminka, ten nejdůležitější člověk pro Vaše miminko. A tatínek si k němu svou cestu najde, i když není hned u prvních vteřin jeho narození. Nebo se mu také cestu nepodaří najít, ale můžete si být jisté, že to určitě nesouvisí s tím, že nestál vedle Vás, když miminko přišlo na svět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *