Bez názvu – 1

Začínáme tvořit s dětmi

Rok 2020 byl plný (nejen) rodičovských výzev – distanční výuka, zrušené kroužky, zavřené školky… Duševní zdraví mnoha rodin zachránily dlouhé procházky, ale teď v zimě už se s dětmi musíme zabavit hlavně doma. A kdo se toho nebojí, tak se může pustit do tvoření s dětmi. Než však začneme tvořit, je třeba si hned na začátku uvědomit pár důležitých věcí.


Buďme sebekritičtí. Upřímně se zamysleme nad svými možnostmi a schopnostmi. Jste kreativní a manuálně zruční nebo naopak trpíte při každé prosbě Vašeho dítěte, abyste mu nakreslili obrázek psa? Dle svých možností si pečlivě vybírejte, co budete vyrábět. Jestliže dítě navnadíte na to, že si vyrobíte krásného Olafa a pak zjistíte, že Olafa vlastně ani neumíte nakreslit, budete to dítěti těžko vysvětlovat a odradíte jej od vyrábění. Pokud taková situace nastane, tak dítěti přiznejte, že danou věc nezvládnete, ale na počítači najdete společně nějakou předlohu, vytisknete a doděláte. Naučíte dítě přiznat neúspěch a hledat řešení.


Výtvory nebudou vypadat jako ty na předloze. Prostě to tak je. Tvoříte s dětmi, takže by produkt měl být co nejvíce dílem dítěte. Mně osobně toto velmi dlouho trvalo. Měla jsem neustálé tendence říkat dětem, že by to bylo lepší takhle a takhle. Brala jsem jim nůžky, že to raději vystřihnu sama. Asi se tomu neubráníme nikdo. Děti pak na mě koukaly, jak střihám a lepím. A já pak ani neměla radost z výsledku, protože nebyl dětí. Děti tvoří, vy jste pomocník. Ptáte se, zda můžete pomoc, radíte a podáváte potřebný materiál. Věřte mi, že tohle možná nějakou dobu bude trvat, ale naučíte se to. A teprve poté poznáte tu pravou radost z výrobků dětí.

Bordel. Všude. Vylitá barva. Lepidlo všude, nejvíce na vašich rukou, což nebudete chápat, když lepily děti. A když už si myslíte, že větší bordel být nemůže, tak nastane doba umytí dítěte, které Vám cestou rukou od tempery udělá otisk na zdi a vše zakončí bordelem v koupelně. Jo a v nestřeženém okamžiku mají děti tendenci si zbytek barvy utřít do ručníku, tak pozor. Pro ty odvážnější, sebedestruktivnější typy, navrhuji práci se třpytkami – to kdyby Vám výše zmíněný bordel přišel moc malý a chtěli byste jej ještě doplnit o pomyslnou třešničku na dortu.


Dočetli jste až sem a stále máte chuť do tvoření? Výborně! Protože přese všechno napsané je tvoření s dětmi společným časem, který s nimi strávíte. A ačkoliv pro Vás to může být velice náročné, pro ně jsou to ty nejkrásnější chvíle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *