Bez názvu – 1

Šestinedělí už není šestinedělím


Dříve – a v některých kulturách tomu tak stále je – se přistupovalo k šestinedělí s úctou a pokorou. Nikoho nenapadlo „zvát se na návštěvu“ v době, kdy žena prochází náročným fyzickým a psychickým obdobím. Za novopečenou matkou se chodilo jen za účelem pomoci. Návštěvy či rodina vařili, uklízeli a obstarávali ženu, aby se ona mohla soustředit jen na to důležité – péči o dítě a péči o její tělo.
Dnes už není neobvyklé, že se již do porodnice hrnou návštěvy, díky kterým se maminka ani miminko nevyspí. A ihned po návratu z porodnice se očekává, že vám maminka udělá kávu a ideálně k ní něco upeče.


Co je to šestinedělí
Pojďme si však shrnout, co všechno obnáší šestinedělí. Mnoho lidí má totiž zkreslené představy o tom, co všechno musí žena v šestinedělí zvládnout.
Co asi většina ví, to je krvácení neboli „očistky“. Tělo ženy se čistí po 9 měsících těhotenství. Pro některé ženy toto období není příjemné a přijdou si nečisté. Cizí návštěva je pro ně poté velmi psychicky náročná.
Zavinování dělohy je něco, na co si vzpomene každá žena. Tento úžasný orgán během těhotenství zvětší svou váhu z 50 g na 1 000 g! A pak se musí vrátit na svou původní pozici, aby se mohly i ostatní orgány vrátit na svá místa. Chápete ten proces? Zatímco vy sedíte a povídáte si, v těle ženy se „hýbou“ orgány! Je jasné, že to je pro tělo velká zátěž a je tak pochopitelné, že je žena unavená. Jo a to jsme nezmínili to nejdůležitější – zavinování dělohy fakt bolí.


Kojení – to je na samostatnou kapitolu. Než se žena naučí přikládat své dítě, než to kojení přestane bolet. Nemluvě o tom, že zpočátku je kojení spojeno právě s bolestivým zavinováním dělohy! Žena a miminko potřebují blízkost a spánek. A žena potřebuje kvalitní stravu.
Hormonální výbuch, který v těle probíhá v šestinedělí je neskutečný. Žena je smutná, pak veselá, pak se najednou rozpláče. Pochybuje o všem a zejména o tom, zda je dobrou matkou.
No a v neposlední řadě poporodní hojení. Opravdu si myslíte, že je pro ženu po nástřihu příjemné sedět s vámi u stolu a konverzovat? No není! Chce ležet v co nejpohodlnější pozici a ideálně se vůbec nehýbat.

Vraťme šestinedělí
V Barmě, Číně či Maroku stále dodržují posvátnost šestinedělí. O matku je celých šest neděl pečováno a její „jedinou“ starostí je péče o miminko.
V Polsku dokonce funguje asistenční služba, kdy k matkám v šestinedělí docházejí pečovatelky a pomáhají jim. Základní rozsah této péče hradí pojišťovna.
Pojďme se tedy zamyslet nad tím, jak se chovat k ženám v tomto citlivém období. Pojďme přestat myslet na naši potřebu vidět malé miminko hned po narození. Vyčkejme, až nás žena sama pozve. Bude to znamenat, že se na návštěvu cítí.
Jo a zapomeňte na dárky pro miminko! Přineste dar ženě. Doneste jí hotové jídlo, nabídněte pomoc s úklidem nebo povožení miminka v kočárku, aby se ona mohla vyspat.
Vraťme šestinedělí posvátnost, kterou si zaslouží.

Autor: Soňa J.
Zdroj: Heroine