
I když je narození děťátka považováno za nejkrásnější zázrak v životě, je to bezesporu vyčerpávající zážitek pro fyzickou i psychickou stránku každé ženy. Většinou se novopečená maminka raduje z nového člena rodiny a zvládá péči o něj bez větších obtíží. Pro některé ženy je ale toto poporodní období velice stresující, depresivní a nepříjemné.
Příznaky
Poporodní plačtivost a nestálost hormonů je běžná záležitost, která může u maminky po porodu nastat. Samozřejmě přichází stres z nových situací, maminka má více starostí o své dítě, je více vyčerpaná a mnohdy nevyspalá. Kromě těchto celkem běžných stavů se ale může objevit některý z příznaků poporodní deprese.
- Emoční kolísání
Pokud plačtivost, negativní pocity a emoční kolísavost dosahují neúnosné meze, jsou intenzivní, nejdou ovlivnit ani zastavit může se jednat o příznak poporodní deprese. Není vůbec nutné se za tyto problémy stydět. Nejlepší je co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc.
- Plačtivost
Po porodu z vás doslova tečou vodopády slz a vy ani nevíte proč. Příčinou bývá únava, nevyspalost a hormonální změny. Pokud pláčete příliš často a smutek má velkou převahu nad pocity štěstí, kontaktujte odborníka.
- Depresivní a úzkostné stavy
Mezi další velmi nepříjemné příznaky mohou patřit také úzkostné stavy, které často doprovází pláč a depresivní myšlenky. Důležité je, aby matka rozpoznala, kdy je například strach o dítě na místě a kdy už jde o příznak poporodní deprese.
- Vztek a naštvání
Vytočí vás každá malichernost, křičíte, házíte věcmi a to vše bez jasné příčiny. Všichni ve vašem okolí vás štvou a vy nevíte, jak s těmito záchvaty hněvu naložit. V takové situaci se může objevit zrychlený tep, tlak na hrudníku, nebo pocení.
- Vtíravé myšlenky
Určitě si nedokážete představit, že byste svému malému ublížila, ale věřte, že některé maminky v případě poporodní deprese takové myšlenky bohužel mívají a při porodní depresi nejsou vůbec neobvyklé. Občas se matky uchylují dokonce k opuštění rodiny včetně dítěte, nebo dítěti dokonce ublíží, ačkoliv by je taková myšlenka za normálních okolností ani nenapadla.
- Poruchy spánku
Stává se, že matky mají problém se spánkem. Některá by spala celý den a noc a tato potřeba jí omezuje ve vykonávání každodenních potřeb. Jiná by zase ráda usnula, ale často dochází k nespavosti, která bohužel zase navazuje na předešlé příznaky a poporodní depresi zhoršuje.
Pokud se u vás některý z příznaků objevuje, nemusí se ihned jednat o příznak poporodní deprese. Pokud máte ale příznaků více najednou a cítíte, že s vámi není něco v pořádku, nebojte se vyhledat pomoc. Někdy problémy vyřeší klidový režim, vyvážená strava, pití bylinkových čajů nebo pobyt venku. Někdy je potřeba naordinovat léky, které pomohou poporodní depresi vyléčit.