Bez názvu – 1

Porodní plán- je třeba ho mít?

Porodní plán je popis vaší představy porodu. Jaký si jej přejete po stránce úkonů, a zásahu zdravotnického personálu. Výčet toho co chcete, a co nikoli. Sepište ho nejlépe mezi 34.-36. týdnem těhotenství. Při příchodu do porodnice, nebo třeba při registraci ho předáte zdravotnickému personálu a společně jej prohovoříte.

JAK HO VLASTNĚ SEPSAT?

1. Údaje, které chcete, aby o vás personál věděl.

2. Představu o tom, jak by měl váš porod probíhat.

3. Typ poskytované zdravotní péče, kterou preferujete.

4. Obavy či strach z určitých výkonů.

5. Předcházející zkušenosti s poskytovanou péčí v nemocnici.

Vaší představu sepište nejlépe v bodech pro lepší orientaci. Napište, jaké činnosti chcete v první době porodní. Například volbu polohy, četnost monitorování, četnost vnitřních vyšetření. Nezapomeňte také na formu tlumení  porodních bolestí, klyzma, holení, techniku tlačení, nutnost nástřihu hráze, dobu přestřihnutí pupeční šňůry, a v neposlední řadě také váš doprovod.

Bere ale vůbec personál váš porodní plán v potaz? Záleží, na koho narazíte. Někde se snaží ho dodržet do posledního puntíku, někde se jen tváří přívětivě a pak na vás sestřičky ukazují: „To je ta s tím přáním”.  Někde na vaše přání dokonce vůbec nebudou brát zřetel, jelikož je to stojí čas, a čas jsou peníze.

Proto je lepší mít s sebou místo porodního plánu tzv.: „DŘÍVE VYSLOVENÉ PŘÁNÍ” ve smyslu zákona, z jehož nedodržení by měl personál jiné právní důsledky, než z nerespektování porodního plánu. Z tohoto důvodu jej většinou s úsměvem dodrží, pokud tedy nejde o život ohrožující situace. Se sepsáním dříve vysloveného přání ale neotálejte. Obsahuje více náležitostí, musí být úředně ověřen a se zdravotnickým personálem musí být prodiskutován dříve, než v den porodu. O tom ale až příště.