Bez názvu – 1

První sex po porodu vás může překvapit

Ke konci těhotenství již sex není to, na co žena pomýšlí. O to více se poté těší na období po šestinedělí, až si bude moci dopřát sex tak, jako před těhotenstvím. Nebo snad ne?

Pravdou je, že první sex po těhotenství je poměrně velká výzva, na které se podílí mnoho faktorů. Ale většinou se o tom mlčí. Co vás tedy čeká?

Nenechte se nutit

Po porodu na sex pomyšlení nemáte. Vše bolí, jste unavená, kojení je náročné. Pak si ale všechno tzv. sedne a vy začínáte přemýšlet o tom, že byste to už zkusila.

Najednou však zjistíte, že máte strach! Jaké to bude? Nebude to bolet? A jsem připravená ukázat partnerovi své nové tělo? Toto všechno se ženě honí hlavou a je tedy jasné, že tím pádem si nemůže první sex ani užít.

Základem je, že by vás do prvního sexu po porodu neměl partner nutit. Je jasné, že mu intimita chybí, ale měl by mít pochopení. A existují i jiné možnosti, jak si užít intimitu než pohlavní styk.

Možné komplikace

Jakmile budete připravená, může vás zaskočit několik komplikací. Kvůli kojení klesá hormon estrogen a může tak docházet k vaginální suchosti. Tento zádrhel lehce vyřeší lubrikační gel, takže se jej nebojte použít.

Při prvním sexu se může objevit také bolest. Ta by vás však neměla odradit od dalších pokusů. I zde v mnohém pomůže lubrikační gel. Pokud jste měla velká poporodní poranění, možná vaše tělo bude potřebovat více času a opět přichází na řadu trpělivost vašeho partnera.

Sebevědomí může ženu pěkně potrápit. Jak se má soustředit na sex, když přemýšlí nad povadlým břichem? Toto je bohužel něco, s čím nepomůže žádný gel ani čas. Vy sama se musíte smířit se změnami vašeho těla a případně s nimi zatočit cvičením, pokud jsou pro vás nepřijatelné.

Zpočátku je návrat k sexu velmi složitý. Špatně se hledá čas, kdy to vůbec lze provést. Nemluvě o únavě, bolesti, strachu… Ale postupně se vše bude zlepšovat, až se nakonec váš partnerský život vrátí do normálu.

Dejte tomu tedy hlavně čas a o všem s partnerem mluvte. Měl by vědět, co se ve vás odehrává a co cítíte. Bojíte se, že by vás partner opustil nebo si našel milenku, kdybyste se nepodřídila? V tom případě není nic špatně s vámi, ale s vaším vztahem.

Autor: Soňa Jiroutová