Bez názvu – 1

Prvotrimestrální screening

První velké vyšetření, které je na jednu stranu strašákem, na druhou ale vytouženou kapitolou těhotenství: prvotrimestrální screening. Já jej stihla tak tak, probíhá od 10.  do 14. týdne těhotenství.

Vyšetření má několik částí, tou první je odběr krve v 10. – 11. týdnu těhotenství, druhou částí je ultrazvukové vyšetření v 12. – 14. týdnu těhotenství.

Proč vytoužený?

zdroj: fotobanka

Některým maminkám se poštěstí a již při tomto UZ se dozví pohlaví miminka, ve většině případů je ale na určení pohlaví ještě brzy. Nicméně i tak je to pro maminku mimořádný zážitek, vyšetření chvíli trvá a po celou dobu maminka sleduje miminko na monitoru a může doufat, že si odnese i nějakou hezkou fotku. Některá centra nabízejí také videozáznam. Při prvním děťátku (a věřím, že i při každém dalším) je to velký zážitek!

Proč strašák?

Cílem vyšetření je především odhalení možných vývojových vad plodu, jako je Edwardsův syndrom či Downův syndrom, je možné odhalit také strukturální vady plodu, jako je třeba rozštěp. Doktor přeměřoval nejen hlavičku a bříško, ale kontroloval končetiny, přepočítával také prstíky.

Proč má screening pevně dané rozmezí?

Základem vyšetření je měření šíjového projasnění, měří se vrstvy tekutiny v oblasti šíje plodu. Tato oblast je do 14. týdne dobře viditelná, později jsou výsledky buď nepřesné, nebo je už vůbec nelze vyčíst. Zjišťuje se přítomnost nosní kosti, tok krve na trojcípé srdeční chlopni.

A co když vyjde špatně?

I to se může stát, ale není to důvod k panice!

Výsledkem screeningu je míra rizika postižení, nutno ale zdůraznit, že mezi faktory, které riziko ovlivňují, patří také věk. Třeba mé konkrétní výsledky byly v pořádku do chvíle, než se nasadil věk mě coby prvorodičky. I poté byly výsledky dobré, ale bylo jasně vidět zhoršení oproti výsledku, který by měla maminka třeba o deset let mladší.

Maminka se může rozhodnout, zda podstoupí další vyšetření (znám maminky, které jej nepodstoupily, a narodilo se jim zcela zdravé miminko). Dalším vyšetřením je odběr plodové vody, v současnosti často maminky nahrazují placeným rozborem krve.

Součástí screeningu je také rozpoznání rizika preeklampsie, tedy onemocnění, které se u maminky projevuje vysokým krevním tlakem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *