Bez názvu – 1

Tip na opravdu funkční dietu

Taky vás po porodu trápí nějaké to kilo navíc? Nebo potřebujete zhubnout, abyste se konečně dočkala na těhotenském testu těch dvou vysněných čárek místo jedné? Asi vás neuklidní, že na to nejste sama, jistě vás ale potěší, když budete vědět, jak zhubnout a konečně dosáhnout na vysněnou hmotnost a postavu.

Není dieta jako dieta

Snad každá z nás už nějakou tu dietu za svůj život vyzkoušela. Výsledek asi nebyl nic moc, dost možná byl jen dočasný. Došlo totiž na jojo efekt a ta kila, kterých jsme se tak pracně zbavovaly, se zase vrátila. A možná i s nějakým navíc. To pak jednoho přejde chuť zkoušet to pořád dokola.

Z reklam i stránek časopisů se na nás valí informace o nejrůznějších dietách, ne všechny ale vedou k vysněnému cíli. Jojo efekt není ničím výjimečným, o tom, že si můžeme zadělat i na nějaký ten zdravotní problém nemluvě.

Jaká dieta opravdu funguje?

Má tedy vůbec smysl se do nějaké diety pouštět? No jasně, jen si ji musíte dobře vybrat. Příkladem diety, která opravdu funguje, je keto dieta, která je založená na sníženém příjmu sacharidů. Už zhruba dva dny po tom, co jejich přísun radikálně snížíte, se tělo dostane do stavu tzv. ketózy. Co to je?

Ketóza je přirozený metabolický stav, do kterého se tělo dostane, když mu nebudete dodávat tolik cukrů a ve stravě je nahradíte proteiny a tuky. Tělo sacharidy považuje za zdroj energie, když mu dojdou, musí hledat náhradní zdroj. Tím se stanou tuky, konkrétně tukové polštářky na vašem těle, které začne spalovat a vy díky tomu zhubnete.

Zdroj: fotobanka

Proč zrovna keto dieta?

  • Keto dieta je rychlá a účinná.
  • Není nutné trávit dlouhé hodiny v posilovně.
  • Dočkáte se rychlých úbytků hmotnosti.
  • Nehrozí vlčí hlad.
  • Díky dostatečnému příjmu proteinů se nemusíte bát ani toho, že ztratíte svalovou hmotu.
  • Nebudete mít chuť na sladké.
  • Správně nastavená keto dieta může mít pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi.
  • Předchází pocitu hladovění a chuti na sladké.
  • Když dodržíte všechna pravidla, nemusíte se bát jojo efektu.
Co si můžete dopřát a co naopak zakázat během keto diety?

Když je řeč o dietě, je jasné, že budete muset upravit svůj jídelníček. Při keto dietě je zásadní omezit příjem sacharidů maximálně na 50 g denně, čemu se ještě musíte vyhnout a co si naopak můžete dopřát?

Mezi zakázané potraviny patří sladkosti, sladké ovoce, slazené limonády, bílé pečivo, obiloviny, hlízy, ztužené tuky, uzeniny a vše, co obsahuje sacharidy. Povolené naopak je libové maso, ryby a mořské plody, různé druhy ořechů a semínek, zdravé tuky, oleje, ovoce s nízkým obsahem sacharidů (např. brusinky, borůvky, maliny, višně), avokádo a zelená zelenina s nízkým obsahem sacharidů (cuketa, listová zelenina, zelí, okurka apod.).