Bez názvu – 1

 10 věcí, které se dějí s vaším tělem v těhotenství – první část

Těhotenství je dar a když vám někdo řekne, že o svém těhotenství ani nevěděl, buď lže, nebo měl obrovské štěstí, že se mu všechny těhotenské neduhy vyhnuly. Ovšem je lepší být připravená na to, že zrovna to vaše těhotenství nemusí být zrovna procházkou růžovým sadem.

1. Křeče do nohou

 Jsou velmi časté a nepříjemné. Pravděpodobně vám doktor předepíše magnesium, které může pomoct, ale křečím nemusí úplně zabránit. Nejrychlejší pomoc je i přes bolest na nohu došlápnout a pěkně ji propnout. 

2. Syndrom neklidných nohou

 Velice nepříjemný syndrom je syndrom neklidných nohou, který může potkat kohokoliv v těhotenství. Můžu vás ale uklidnit. Není to ani nebezpečné, ani známka něčeho špatného. Je to ale víc než nepohodlné, obtěžující a může narušovat váš spánek, resp. usínání. Protože tento syndrom se nejčastěji objevuje před spaním, večer, když si chcete konečně v klidu sednout/lehnout ke knížce, televizi nebo jít spát. Máte pocit, že musíte nohou hýbat, cukat, chodit… No prostě nohy nenecháte v klidu. Vlastně ony nenechají v klidu vás. Doktor vám opět může předepsat buď hořčík nebo železo, kterého můžete mít v těhotenství nedostatek.

3. Pocení

S pokročilejším těhotenstvím se můžete víc potit. Vaše hormony i krev pumpují velkou část energie do miminka, tím pádem máte častěji pocit, že za chvíli vzplanete, vaše tváře jsou červené a vám je teplo, jako byste byla někde uprostřed Sahary. 

4. Akné

Vyhnulo se vám v pubertě akné? Během těhotenství si ale akné může dát druhý pokus a objeví se na vašem obličeji. Za všechno můžou hormony, takže se nebojte. Po porodu, nebo nejpozději po kojení nebude po vašem akné ani památka.

5. Větší noha

Říká se, že v těhotenství se vám může zvětšit noha. Říkáte se, čím to je? Vazy ve vašem těle v těhotenství povolují. Včetně těch u nohou, v chodidlech. Také má tělo větší sklon k zadržování tekutin, které se hromadí, kde jinde, než také ve vašich nohách. Přidejte si k tomu několikakilovou zátěž navíc, co nese vaše tělo a už víte, kde je zakopaný pes. Bohužel ne vždy mají vaše nohy tendenci se vrátit po porodu do vaší původní velikosti, a tak se vám vlivem těhotenství může noha opravdu zvětšit.

6. Větší čichový smysl 

Věřte, že v těhotenství se vaše čichové smysly zlepší a to rovnou několikanásobně. Najednou zjistíte, že vůni, kterou jste milovali nemůžete ani cítit, protože je opravdu silná. Někomu nemusí vonět kafe nebo jiné věci, které mu doteď nevadily. Nebo naopak, vůně kterou jste doteď nemohla ani cítit, najednou vyhledáváte. Je to vcelku zajímavé a dost individuální.

7. Mění se chutě

Stejně jako s čichem, je to podobné s chutí. V těhotenství se mění chutě, takže se může stát, že najednou začnete jíst olivy, které jste doteď nesnášela. Nebo přestanete jíst čokoládu a začnete jíst víc ovoce, což je ta lepší varianta (všechny ženy v těhotenství chápou, protože spoustu jich to má naopak 🙂

8. Pálení žáhy

Čím je miminko v bříšku výš a blíž vašemu žaludku, tím je větší pravděpodobnost pálení žáhy. Pálení žáhy také může způsobovat konkrétní jídlo, takže někdy stačí vypozorovat, co vám to dělá. Každopádně pálení žáhy je velice nepříjemné. Na druhou stranu po porodu zmizí jako lusknutím prstu.

9. Svědění kůže

Tím, jak se vaše kůže rozpíná, můžete často cítit svědění. Jedinou radou, která vám může pomoct od nepříjemných pocitů, je snížit teplotu vody při sprchování, používat sprchový gel pro citlivou pokožku a promazávat, promazávat a promazávat.

10. Ucpaný nos

Stejně tak jako otíkají vaše nohy, ruce apod., otíkají i sliznice ve vašem nose. Což způsobuje, že nemůžete dýchat nosem. To bývá dost nepříjemné. Tím, jak je vše překrvené, se vám nemusí vyhnout ani časté krvácení z nosu. Bohužel na to není žádný lék a používání kapek nebo spreje do nosu je v těhotenství zakázané. Zbývá tedy jenom vydržet.

Je toho celkem dost, co všechno nás ženy může v těhotenství potkat za neduhy. A myslíte si, že tímhle výčtem to končí? Musím vás zklamat. Těch těhotenských nepříjemností může být daleko víc. A jaké to jsou? To se dočtete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *