Bez názvu – 1

 7 věcí, které se dějí s vaším tělem během těhotenství – druhá část

Těhotenství je jedna velká změna. A co se týká ženského těla, je to změna obrovská. V první části tohoto článku jsme vám představili prvních deset velkých změn, které mohou v průběhu těhotenství nastat. Jak už je vám ale asi jasné, nezůstaneme u deseti změn. Pokračujeme dál.

1. Bolavá prsa

Pro někoho to dokonce může být první známka těhotenství – citlivá prsa/bradavky. A proč ženy bolí v těhotenství prsa? Můžou za to hormony, zvýšený krevní průtok, zvětšené mléčné žlázy i ukládání tuku v prsou. A nebojte, jakmile si vaše tělo zvykne na jinou hladinu hormonů, i vaše prsa přestanou být tolik citlivá. Jen to chce čas.

2. Tmavší a větší prsní dvore i bradavky

A u této části těla ještě zůstaneme. S postupujícím těhotenstvím si určitě všimnete, že vám tmavnou bradavky a prsní dvorce. I dvorce prochází v těhotenství změnou. Z bradavek vám může vytékat mlezivo, což je první mléko, které pije miminko první dny života než se vytvoří mateřské mléko. Bývá častější a výraznější u druhorodiček. Proto je lepší nosit tampony do podprsenky, abyste se vyhnuly nepříjemným flekům na tričku.

3. Zácpa

Může vás během těhotenství potkat a není to nic příjemného. Někdo ji mívá po tabletkách s železem, které předepisuje v případě nedostatku doktor. Je způsobená uvolněným svalstvem v okolí dělohy. Tudíž střeva zlenivý a nepracují tak, jak by měla. Kvůli tomu můžete mít zácpu. Abyste se jí vyhnuli, doporučují doktoři do jídelníčku zařadit spoustu vlákniny, která je v zelenině a ovoci, hodně pít, jíst po menších porcích a hýbat se.

4. Hemeroidy

Dostáváme se k další nepříjemné záležitosti, a tím jsou hemeroidy. Bývají způsobené zácpou, zvýšeným krevním průtokem a zvětšující se dělohou. Mohou se projevovat jako svědění nebo bolest v oblasti konečníku. Naštěstí většinou po porodu mizí.

5. Únik moči

Ani tohle není nic příjemného. Na druhou stranu se nelekněte, když se vám stane, že si trochu “cvrknete” jak se lidově říká. Tlak, který vytváří děloha společně třeba s kopnutím miminka směrem k močovému měchýři může opravdu tento nepříjemný jev způsobit. Pokud začnete včas posilovat pánevní dno, je víc než pravděpodobné, že vám únik moči může zcela vyhnout.

6. Nadýmání

I nadýmání stejně jako hemeroidy a zácpa souvisí se zpomalenou funkcí střev. Je nepříjemné a pomoct mohou například pravidelné procházky nebo konzumace méně nadýmavého jídla… nebo počkat do porodu, kdy nadýmavou štafetu předáte svému vytouženému miminku.

7. Vaginální výtok

U většiny těhotných žen dochází v průběhu celého těhotenství ke zvýšenému výtoku (není řeč o krvácení). Pokud vás ale zároveň nic nesvědí, jedná se o naprosto normální a běžnou věc, která vás nemusí. znepokojovat.

Určitě nejsme ani zdaleka u konce. Každého může během těhotenství potkat spoustu nepříjemnosti. Jedinou útěchou může být to, že většina zdravotních problémů, co nastávající maminku potká, zmizí postupně po porodu. Tak vydržte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *