Bez názvu – 1

Akutní respirační onemocnění u dětí


V zimních měsících roste počet dětských pacientů s dýchacími obtížemi. Nejčastějšími potížemi bývá rýma, kašel a bolest v krku. Nejvíce ohroženými jsou děti ve velkých městech, kdy se k velkému počtu lidí přidává i špatné ovzduší a smog.


Dle statistik pediatrických ordinací se s obtížemi dýchacího ústrojí virového původu nakazí až 30% školáků ve věku 6 – 12let, u dětí předškolního věku je to číslo daleko vyšší.


Banální rýma?


I leckdy přehlížený příznak může znamenat velké trápení a předzvěst něčeho dalšího. Děti, které ještě neumějí smrkat, nedostanou hleny z nosu a nemoc může mít nejen delší interval léčby, ale také jiné komplikace.


Rýma u kojenců


Nejvíce dokáže rýma potrápit úplně ty nejmenší, kojence. Je velmi důležité zachování průchodných dýchacích cest u kojenců, protože nedokáží ještě dýchat ústy. Navíc potřebují průchodné dýchací cesty pro správné a intenzivní přisátí k prsu během kojení. Velmi vhodné je pravidelné a šetrné odsávání pomocí certifikované nosní odsávačky hlenů.


Co když dítě nesmrká, neodsávám?


Pakliže dítě nedostatečně smrká, nebo je málo odsáváno může se infekce z horních cest dýchacích přesunout do spodních cest. K rýmě se přidává kašel. Většinou zvýšené teploty, únava, nechuť k jídlu.


Nejčastější onemocnění a příznaky


Po rýmě je dalším nejčastějším příznakem onemocnění DC kašel. Nejčastěji dělíme kašel na dva typy, vlhký a suchý. Vlhký kašel je takový, při kterém dochází k vykašlávání hlenu. Děti si často ztěžují na pocit nůdliček v krku. Používají se léky, které pomohou hlen odkašlat a usnadňují tak vykašlávání. Zatímco suchý kašel bývá dráždivý bez vykašlávání. Vhodné léky jsou antitusika, která suchý kašel tlumí.


Akutní epiglotitida, Akutní laryngitida


Vzniká otokem hrtanové příklopky, který doprovází štěkavý až kokrhavý kašel. V tomto případě je nutné vyhledat lékaře.
První pomoc při takovém kašli je studený vzduch, trápí-li dítě akutní laryngitida je vhodné dítě obléci a posadit před mrazničku a zavolat RZP. Může dojít k rychlému otoku a v nejhorším případě i k udušení. V chladných měsících se doporučuje již při v prvních příznacích spát při otevřeném okně. Většina dětí po první atace je již vybavena speciálními léky, které mohou rodiče během první pomoci podat.

Babské rady pro úlevu od kašle a rýmy:


Místnost, kde leží nemocné dítě často větrejte a zvlhčujte vzduch. Zvlhčovat můžete pomocí mokrého ručníku přehozeného přes topení a postýlku. Nebo použitím speciálního zvlhčovače. Zakoupením zvlhčovače jistě nepochybíte. Než děti vyrostou výhody Vám investici vrátí.


Do zvlhčovačů se může kápnout pár kapek eukalyptového či levandulového oleje, oblíbený je i Tea-tree olej.


Dostatek tekutin. Nejvhodnější jsou bylinné čaje. Preferujeme lípu, diviznu, jitrocel. Tekutiny by měli být vlažné až teplé.
Babské sirupy: Nejznámější Jitrocelový a Cibulový sirup. Dále z břečťanu, mateřídoušky a dalších bylin.


Priessnitzův zábal na krk. Navlhčíme bavlněný kapesník, kterým omotáme krk. Na vlhkou vrstvu dáme igelit a vše omotáme ještě suchým bavlněným šátkem.


Zvýšená poloha. U malých dětech pomocí výstelky zvedneme našikmo celou matraci, aby hlava byla výše. Větším dětem přidáme polštář. Děti pak lépe vykašlávají, lépe se jim dýchá.

Inhalace


Žijeme v moderní době a leckdo z nás si může dovolit pořídit inhalátor domů. Kvalitní přístroj zmírňuje problémy s astmatem, při dušnosti, ale i rýmě, kašli a nachlazení. Lidé trpící bronchitidou by měli koupi jistě zvážit. Přístroj využijí.
Inhalovat znamená využívat metodu znalou již tisíce let. Jedná se o vdechování par z léčivých rostlin, minerálních vod (vincetka), éterických olejů a speciálních inhalačních roztoků. Díky inhalátoru proniká léčivo nejrychlejší cestou do dýchacího systému.

Pokud se stav nelepší, nebo přetrvává déle ve stejné fázi je nutné vyhledat lékaře. Je vhodné poslechové vyšetření k vyloučení poslechového nálezu. Lékař dále zvolí léčbu, popřípadě doporučí rozbor krve nebo rentgen vedlejších dutin nosních či plic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *