Bez názvu – 1

Superpotraviny

Pod tímto supernázvem se skrývají běžné potraviny, které zná určitě každý z Vás, jen jste nevěděli, že se jim říká takto.


Co jsou superpotraviny?


Tento pojem byl vytvořený pouze z marketingových důvodů, aby se zvýšil prodej těchto potravin. Ale tentokrát se jedná o marketing prospěšný pro náš životná styl. Mezi tyto superpotraviny patří vše, co je bohaté na živiny a pozitivně ovlivňuje naše zdraví. Často se jedná o exotické a pro mnoho lidí neznámé potraviny jako například quinou, macu, kimchi či kombucha. Ale my Vám ukážeme, že zařadit superpotraviny do vašeho jídelníčku vůbec není těžké, protože mnoho z nich již znáte a konzumujete.


Supepotraviny zlepšují odolnost našeho těla a jejich zařazením do jídelníčku můžete předcházet civilizačním chorobám. Dalším pozitivem těchto potravin jsou antioxidanty ve většině z nich obsažené.
Aby se žádaný účinek konzumace těchto potravin dostavil, je třeba je zařadit do jídelníčku v rozumné míře a dlouhodobě.
 
Některé superpotraviny a jejich přínos pro naše tělo


Banány – obsah vlákniny v banánech poskytne vašemu tělu 10% jejího denního příjmu. Kromě mnoha vitamínů obsahují banány i draslík, který je velmi důležitým minerálem pro kardiovaskulární systém, a tedy jeho konzumací chráníte své srdce.
Bobulové plody – několik studií prokázalo, že vysoký počet antokyanových pigmentů obsažených v borůvkách snižuje riziko degenerativních onemocnění.
Brukvovitá zelenina – mezi ní patří například kapusta, brokolice a zelí. Jedná se o zeleninu bohatou na vlákninu a předběžné studie ukazují, že pomáhají udržovat rovnováhu zdravých bakterií ve střevech.
Semena – celá tato kategorie potravin je skvělým zdrojem tuku, vláknin a bílkovin. Napomáhají vašemu tělu zůstat déle syté, a tedy se hodí pro ty z vás, kdo chtějí zhubnout.
Listová zelenina – obsahuje karotenoidy, které mohou chránit před určitými typy rakoviny. Čím jsou listy tmavší, tím je přínos pro naše tělo vyšší.
Tmavá čokoláda – konzumací tmavé kvalitní čokolády s obsahem kakaa minimálně 70% posilujete svůj imunitní systém a zlepšujete paměť a náladu.
Hroznové víno – ve slupkách vína se nachází látka resveratrol, který má silné antioxidační účinky a dle některých studií by tato látka mohla být prospěšná při léčbě Alzheimerovy choroby.

Mezi další známé superpotraviny patří mořské ryby, houby, zelený čaj, vejce, luštěniny, rajčata aj.

Jak již bylo zmíněné na začátku článku, není efektivní nárazová konzumace dané potraviny, ale dlouhodobé zařazení do jídelníčku.

Soňa J.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *