Bez názvu – 1

Čtvrtý trimestr. Už jste o něm slyšeli?

Čtvrtý trimestr je 12týdenní období bezprostředně po porodu. Ne každý o tom slyšel, ale projde si tím každá maminka a její novorozené miminko. Je to čas velkých fyzických a emocionálních změn, kdy se vaše dítě přizpůsobuje pobytu mimo dělohu a vy se přizpůsobujete svému novému životu jako mámy.

Pomozte svému novorozenci přizpůsobit se světu

Termín „čtvrtý trimestr“, pojmenovaný pediatrem Dr. Harveym Karpem v roce 2002, naznačuje, že byste se měli pokusit na další tři nebo čtyři měsíce znovu vytvořit takové prostředí, jaké mělo vaše dítě v děloze. 

Ale jak to udělat?

Zavinování a pohupování

Děti stráví 9 měsíců v uzavřeném a neustále se pohybujícím prostředí. Existuje několik způsobů, jak můžete znovu vytvořit pocit bezpečí a jistoty, které vaše dítě cítilo před narozením. Když své dítě zavinete, jakmile je ukládáte ke spánku, dáte mu pocit bezpečí a možná zjistíte, že se budí méně často a spí déle.

„Nošení dítěte“ v šátku přes hrudník jim může připadat povědomé. Je však důležité se ujistit, že nosítko/šátek používáte správně, protože byste miminku mohli způsobit zranění, pokud by nebylo správně uvázáno.

Pohyb je také skvělý způsob, jak miminko uklidnit. Jemné houpání nebo houpání ze strany na stranu, chůze při jejich nošení nebo dokonce rychlý výlet autem v autosedačce může vaše dítě rychle uklidnit.

Kontakt kůže na kůži

Kontakt kůže na kůži je podporován ihned po porodu. Tento typ kontaktu by měl však pokračovat ještě dlouho poté, co opustíte porodní sál. Mazlení vašeho novorozence na holé kůži pro ně znamená velké pohodlí. Navíc vaše vůně a zvuk tlukotu vašeho srdce jsou hřejivé a známé. A není to jen na mamince. V těsném kontaktu s miminkem může totiž být i partner.

Krmení

Ať už kojíte nebo krmíte z láhve, pokud má vaše dítě hlad, nakrmte ho. Nečekejte na naplánovaný čas, abyste mu dali najíst. Kombinujte krmení dítěte s kontaktem kůže na kůži, abyste posílili úzký kontakt a pohodlí.

Čas na koupání

Teplá koupel je pro novorozence často relaxačním a uklidňujícím zážitkem. Vznášet se ve vodě je jako být v lůně. Je to také skvělý způsob, jak se se svým dítětem propojit, mluvit s ním a zpívat mu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *