Bez názvu – 1

Dcera jako kamarádka

Od chvíle, co jsem se dozvěděla, že čekám dceru, jsem měla jasnou představu – budu tu vždy pro ni, budeme kamarádky a prostě to bude skvělé. Dceři je nyní 7 let a neustále se jen hádáme. Kde se stala chyba? A jak se budeme hádat, až bude v pubertě?

Komplikovaný vztah matka – dcera


Když jsou naše dcery malé, stačí málo – být tu pro ně. Věnujeme se jim i na úkor neuklizené domácnosti, na úkor našeho spánku… A věříme, že se nám to vše vrátí a naše princezny nás budou bezmezně milovat. Poté ale vyrostou a z malých batolat se stávají samostatné slečny, které najednou začnou používat naše fráze. A s hrůzou si uvědomíme, že ty vlastnosti, které nás u nich nejvíce vytáčejí, jsou ty naše. Dcery nám už odmalička nastavují kruté zrcadlo – to jsi ty mami, takhle se chováš a tohle děláš. A tak se často stává, že na sebe „štěkáme“ a ani jedna vlastně nevíme proč. A to je teprve začátek!

Puberta je tady


Puberta je výzva sama o sobě. Mezi mámou a dcerou jako by vznikla zeď, přes kterou se vzájemně neslyší. Odborníci doporučují, aby matky připustily, že jejich dcery dospívají a začaly je jako dospělé brát. Je třeba jim dát volnost, ale zároveň i zodpovědnost.


V případě, že za vámi dcera přijde s nezdarem, neměla by od vás slyšet větu „já jsem ti to říkala“. Měla by se dočkat objetí, pohlazení a vyslechnutí bez odsuzování.


Pokud jste rozvedená, neměla byste před dcerou mluvit o otci ošklivě, učí se od vás vztah k mužům. Nikdo po vás nechce, abyste o vašem ex-partnerovi, se kterým máte ošklivé vztahy, mluvila v superlativech. Jen si nechte vaše vzájemné vztahy mezi vás a ex-partnera a dceru do nich nevtahujte – na to máte opravdu jen kamarádky.


Nikdy nebudu jako ty – tato věta zabolí. Ale ruku na srdce, vy jste jí nikdy neřekly? Ne třeba přímo mamce do očí, ale přátelům, partnerovi… Nikdy nebudu jako moje matka! V této větě se odráží to, co nás na mamce vždy štvalo a co chceme dělat jinak. A je to tak v pořádku. Ačkoliv nás tato věta hodně zabolí, je znakem toho, že se naše dcera vymezila a našla si svůj způsob, jakým chce žít.

Zase spolu
Dcery se potřebují osamostatnit, najít samy sebe bez maminek za zády, vymezit své já. Ale nebojte se, toto období není nekonečné. A pokud jste se snažila být podporující, a ne vyčítající maminkou, najdete k sobě opět společnou cestu.

Mít krásný vztah s dcerou není jen fantazie z filmů a seriálů. Je to skutečné, ale cesta je trnitá a náročná. Na jejím konci však stojí výsledek, který za to stojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *