Bez názvu – 1

Změny provázející těhotenství

Během těhotenství je tělo ženy vystavováno různým změnám, ať už se jedná o fyziologické změny, nebo třeba změny psychického rázu. Můžou za ně především hormony, které se v průběhu vašeho těhotenství změnily a dokáží s vámi občas pěkně zamávat.

Náladovost

Možná se vám již stalo, že jste se cítila dobře, šťastně a spokojeně a během chvilky se vše otočilo a nálada padla na bod mrazu. Často se ženy v těhotenství můžou cítit depresivně až úzkostlivě. Žena má spoustu myšlenek, které jí provázejí po celou dobu očekávání. Na jedné straně je radost z nového člena rodiny a s radostí si uvědomuje ten zázrak, který v sobě nosí. Na druhé straně je nejistota z různých důvodů. Mohou to být finanční otázky, nebo třeba otázky jak zvládne péči o dítě. I zde jsou na vině hormony. Nejčastěji se tyto náladové stavy vyskytují na začátku těhotenství a poté v posledním trimestru. Druhý trimestr je považován po všech ohledech za nejpříjemnější.

Únava

Na počátku těhotenství máte přebytek hormonu progesteronu, který zapříčiňuje zvýšenou únavu. Tento stav není radno podceňovat ani žádným způsobem přecházet. Nejlepší radou na tento problém je odpočinek.

Nevolnosti a chutě

Častý projevem těhotenství v prvním trimestru těhotenství jsou nevolnosti. I za ně můžou bohužel hormony. Některá žena si nevolnosti užije v plné parádě a některá prvním trimestrem projde bez větších potíží. Často se také mění chutě a žena vyhledává jiné potraviny a pochutiny, než před těhotenstvím. Také se může stát, že vám bude váš jinak oblíbený parfém smrdět, nebo nebudete vůbec mít pomyšlení na kávu pro její intenzivní vůni.

Mezi další změny, které se můžou u těhotné objevit zde uvádím například zácpu (ach zase ty hormony), padání vlasů, krvácení dásní nebo migrény. Říká se, že pokud žena trpí migrénami, v těhotenství se mohou vyskytovat ještě častěji.

Tělesné změny

A abych nezapomněla, musím zde také zmínit všechny ty „krásné“ projevy těhotenství, které se nám podepisují na těle. Ať už je řeč třeba o větších ňadrech, bocích či hýždích. Kromě bříška totiž rostou i další části těla a ručička na váze postupně (v tom lepším případě) směřuje doprava. Často se vykytují nevzhledné strie. Některé ženy také mívají od pupíku dolů viditelnou tmavou čáru (linea nigra), občas se objevuje také na prsních dvorcích. Nemohu zapomenout ani na otoky. Ty jsou zapříčiněny mimo jiné zvýšeným objemem krve v těle. Nebojte se! Po porodu i tyto projevy postupně zmizí.

Na druhou stranu jsou tu i některé klady, které vás v těhotenství mohou potkat. Pro někoho mohou být příjemné třeba změny spojené s velikostí prsou, nebo zlepšená kvalita vlasů.

Netrapte se ničím z výše uvedených projevů těhotenství. Tento stav je jen dočasný, po porodu se vaše tělo upraví. Vím že se to snadno říká, ale mě tyto projevy a změny nevadí. Těším se na naší malou Zuzanku a z přibírání nebo strií si hlavu nedělám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *