Bez názvu – 1

Endometrióza – nenápadný zabiják ženství


Pokud tento název slyšíte poprvé nebo máte jen okrajovou představu o tom, co toto slovo znamená, máte velké štěstí. Nepatříte totiž mezi těch 10 %, které se s tímto gynekologickým onemocněním potýkají. O co se jedná? A můžete vy sami nějak pomoc?
Toto onemocnění je neviditelné, což ho ale nedělá méně bolestivým pro tělo, ale i pro psychiku ženy.

Endometrióza
Nejdříve je třeba menší exkurze do anatomie ženského těla. Veškeré procesy v reprodukční soustavě ženy řídí zejména estragon a progesteron. Pokud jsou tyto hormony v rovnováze, ženské tělo funguje tak, jak má. Stačí však lehká nerovnováha a tělo začne dělat „chyby“.
Během menstruace odchází z těla děložní sliznice, jsou to kousky zvané endometria. Pokud jsou hormony v rovnováze, odejde vše z těla. V případě nerovnováhy mohou některá endometria zůstat v těle a přichytit se v dutině břišní nebo i jinde. A tam, kde dojde přichycení endometrií, vznikne zmíněná endometrióza.
Ta se projevuje například bolestivým sexem či bolestivou menstruací. Ale zároveň může probíhat bezpříznakově a žena o ní vůbec neví. Do doby, než se začne snažit o miminko. Důsledkem tohoto onemocnění totiž mohou být například problémy s početím či dokonce neplodnost.

ENDOtalks
S tímto onemocněním je spojeno mnoho mýtů. Jedním z nich je například ten, že ji mají pouze ženy s velmi bolestivou menstruací. Což není pravda.
Proto vznikla v roce 2021 organizace ENDOtalks, která je první pacientskou organizací zaměřenou na toto onemocnění. Její snahou je poskytnout ženám ucelený přehled o endometrióze, o možnostech vyšetření a zejména umožňuje ženám sdílení svých trápení.
Endometrióza není jen o fyzické nemoci, zasahuje i psychiku. Zejména, pokud žena neví, co se s ní děje a začne o sobě pochybovat. Proto jsou součástí webových stránek ENDOtalks i zkušenosti jiných žen.
O nemoci se stále málo mluví, což je špatně. I proto vzniknul festival Endomarch, který probíhá po celém světě. A právě díky organizaci ENDOtalks se tento festival konal i v České republice. Program byl velmi nabitý! Konaly se různé workshopy, debaty s lékaři i se samotnými ženami. Vše bylo zakončeno průvodem a koncertem, na kterém vystoupila například Tonya Graves.

Pokud vás zaujalo, co organizace dělá, tak na stránkách Donio ji můžete finančně přispět a podpořit tak ty, kteří svou práci dělají s pochopením.