Bez názvu – 1

Jak připravit první dítě na novou roli sourozence

Pokud jste těhotná a doma máte už jednoho malého člena rodiny (nebo i víc), určitě vám přijde na mysl, jak ho připravit na novou roli sourozence. A jsem si jistá, že vás tahle myšlenka napadne víc než jen jednou, ale bude přicházet v průběhu celého těhotenství. 

Univerzální rada neexistuje. Vlastně jako na žádnou životní situaci. Stejně jako je individuální vaše první dítě, bude individuál i to druhé. Každopádně pár rad, které by se vám mohly hodit tady je.

  1. O příchodu nového člena mluvte. 

Čím víc budete připravovat prvorozeného na novou roli, tím víc bude situaci rozumět a tím lepší podmínky pro začátek nové etapy života budete všichni mít. Nezapomeňte o miminku v bříšku říct dřív, než se to vaše dcera nebo syn dozví od někoho jiného (i když si myslíte, že z toho třeba nemá ještě rozum). Pro menší děti můžete pomoct vysvětlit situaci knížkou.

2. Připravujte se společně.

Ukazujte budoucímu sourozenci fotky z ultrazvuku, připravujte spolu pokojíček pro miminko, kupujte společně věci pro miminko. Uvidíte, jakou bude mít radost, že i on/a je důležitou součástí vaší rodiny.

3. Zapojte tatínka

Jakmile dorazíte z porodnice, budete potřebovat, aby se o prvorozené staral hodně tatínek. Je tak super, když si tatínek s prvním potomkem najde nějakou aktivitu, kterou budou dělat společně. A úplně nejlíp, když tenhle “rituál” zavedete ještě před narozením miminka. Ať už je to procházka, výlet do kina, hry v pokojíčku, tvoření, plavání, usínání. Prostě cokoliv, co bude znamenat společný čas otce se synem nebo dcerou. Uvidíte, že to ocení.

4. Navštěvujte rodiny, kde mají dvě a víc dětí. 

Vaše starší dítko pak situaci bude líp zvládat a hlavně chápat, co ho tak nějak může čekat.

5. Buďte upřímní.

Říkejte o miminku, jak roztomilé bude, ale nezapomeňte se zmínit, že miminka taky brečí, potřebují spoustu péče a že chvíli potrvá než si s ním starší sourozenec bude moct hrát.

6. Připravte budoucího brášku nebo sestřičku na čas, kdy budete v porodnici.

Malé děti si nedokáží představit, co znamená provést na svět nový život. Proto nezapomeňte zmínit, že budete nějakou chvíli v porodnici, než s miminkem přijdete domů. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *