Bez názvu – 1

Jak rozpoznat poslíčky od pravých kontrakcí

Možná už jste slyšela o termínu Braxton-Hicksovy kontrakce. Jinak jim také říkáme „poslíčci“. Jsou to vlastně takové tréninkové kontrakce, které jsou nepravidelné. Ve chvíli, kdy se tyto falešné kontrakce objeví, můžou těhotné pociťovat mírnou bolest. Tyto stahy dělohy pomáhají změkčení a rozšíření krčku dělohy, což může u samotného porodu pomoci. Poslíčci trvají většinou jen několik minut a mohou se objevovat již od dvacátého týdne těhotenství.

Zásadním rozdílem Braxton-Hicksových kontrakcí od těch pravých je frekvence. Intervaly mezi falešnými kontrakcemi jsou pořád téměř stejné, nezkracují se. Ty pravé jsou pravidelné a jejich intenzita a četnost narůstá. Žena je tak cítí čím dál více a častěji.

Falešné kontrakce může vyvolat i pohlavní styk. To způsobuje hormon obsažený ve spermatu. Pokud je vaše těhotenství bezproblémové, nemusíte mít ale z pohlavního styku před porodem strach. Dalším faktorem, který může přispět k výskytu poslíčků je dehydratace. Naopak plný močový měchýř může také způsobit tento nepříjemný falešný poplach.

Podle čeho poznáte, že je na čase jet do porodnice?

  • křečí v pánevní oblasti, které připomínají menstruační,
  • tlaku nebo píchání v pánvi, tlaku v oblasti konečníku,
  • tupé bolesti (tlaku) ve spodní části zad,
  • žaludečních křečí, průjmu,
  • zvýšené tvorby vaginálního výtoku,
  • narůžovělého nebo hnědavého výtoku,
  • vaginálního krvácení,
  • četnosti – pravé kontrakce se objevují častěji (více než čtyřikrát za hodinu).

Někdy může být obtížné poznat, že jsou kontrakce falešné. K rozpoznání vám může pomoci změna polohy. Pokud vás přepadnou ve chvíli, kdy stojíte, zkuste si lehnout, nebo si dejte třeba koupel (ne horkou!). Často se stává, že při změně polohy kontrakce ustanou. V případě, že jsou kontrakce pravé, cítit je nepřestanete.

Někdy se stává, že maminka kontrakce za své těhotenství vůbec nepocítí. Ale nebojte se, vůbec to není špatně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *