Bez názvu – 1

Jak se o květiny postarat, aby vám dlouho dělaly radost?

Dostávat pravidelně krásné kytice plné pestrobarevných květů, to je sen snad každé ženy. Každý kvítek se postará o trochu radosti, navíc prozáří i tu nejšedivější místnost. Radost snad zakalí jen jediné, když květiny brzy uvadnou a vy je s lítostí musíte vyhodit. Některé květiny ve váze dlouho nevydrží, jiné při správné péči mohou dělat radost i dva a více týdnů. Jen vědět, jak na to.

Začíná to už výběrem

Prvním krokem k tomu, aby kytice dlouho dělala radost, je už v jejím nákupu. Obchodů s květinami je nespočet, tak si dovolte trochu luxusu a vybírejte. Nákup nenechávejte na poslední chvíli, ať na vás jen nějaké květiny nezbydou. Dejte přednost krásným květinám, které nejsou ovadlé, hlavičky se neohýbají, nemají žádný oschlý list.

Dejte přednost květinám s dlouhou životností

Už v úvodu jsme zmínili, že každá květina je jiná. Tím nemyslíme jen barvu a velikost květu, ale i vlastnosti a schopnosti. Některé vydrží pár dnů, jiné s přehledem i několik týdnů. No a ta cesta do květinářství také nebyla úplně krátká.

Víte, že když vybíráte růže, jsou nejlepší volbou ty se silným stonkem a tvrdší hlavičkou?

Jaká je životnost květin?

  • Královny květin růže vám budou ve váze dělat radost i 2 týdny, stačí jim věnovat tu správnou péči. Stonek seřízněte ostrým nožem šikmým řezem. Pak je vložte do vázy s teplou vodou.
  • Tulipány vás svou krásou budou těšit týden, i jejich životnost se ale dá prodloužit. Stačí na dno vázy s vodou vložit pár kostek ledu.
  • Dva až třídy týdny se můžete těšit i z orchidejí.
  • Až tři týdny vydrží ve váze chryzantéma, stejně tak karafiát.
  • Voňavé frézie mají výdrž asi týden.
  • 10-20 dní se můžete radovat i z gerber, záleží na okolní teplotě prostředí.

Naučte se šikmý řez

Když kytici vybalíte z papíru, většinou ji hned dáte do vázy s vodou. To je ale velká chyba, nejprve byste jí měli seříznout stonky. Pro většinu květin je ideální tzv, šikmý řez, kterým stonek ostrým nožem seříznete pod úhlem 45°. Ideální je, když to navíc zvládnete pod vodou. Seřezávání o 1-2 cm každé dva dny opakujte.

Víte, že kromě seříznutí stonků, je důležité stonky také očistit od listů, které by jinak byly ponořené ve vodě a mohly by v ní zahnívat?

Zdroj: fotobanka

Váza musí být čistá, stejně tak voda

Další důležitou zásadou je vkládat květiny do důkladně umyté vázy s čistou vodou, která dosahuje asi do jedné třetiny. Každý druhý den vodu vyměňujte, abyste předešli tvorbě bakterií. Ve vodě také můžete rozmíchat prášek s výživou pro květiny, která nejen pomůže prodloužit životnost květin, ale také dezinfikuje vodu.

Dobře vyberte místo, kam vázu postavíte

Ne, určitě není jedno, kam vázu postavíte. Doma jsou místa, kam váza rozhodně nepatří. Květinám totiž nesvědčí blízkost kamen nebo radiátorů, průvan, ani mísa s ovocem v blízkosti. Ovoce totiž uvolňuje etylen, který květinám škodí.