Bez názvu – 1

Jak se starat o tělo po porodu

Žena se dlouho před porodem těší, až bude mít své miminko v náručí a bude po všem. Porodem to ale nekončí. Je totiž nezbytné se o své tělo patřičně postarat i po tomto vyčerpávajícím výkonu. První dny po porodu mohou být pro ženu velmi bolestivé. Vaše pokožka bude vyžadovat také speciální péči, aby měla šanci nabrat zpět svou elasticitu. Nutné bude věnovat péči také jizvám a striím. Zároveň se upravuje laktace a ani psychika není často stoprocentně v pořádku.

Hormonální změny a bolesti

Již na počátku šestinedělí se ženské tělo potýká se spoustou změn. Především se začíná zavinovat děloha. V době porodu váží děloha zhruba jedno kilo, ale během deseti dnů po porodu se smrští zpět na něco kolem 70 gramů. Během prvních dnů děloha směřuje zpět na své místo, což může být také patřičně bolestivé. Od bolesti může ulevit smotaný ručník nebo polštář, na který si žena lehne bříškem a uleví si tak od bolesti.

Nezbytné je také dodržování přísné hygieny, neboť se ženské tělo musí po porodu důkladně pročistit. Namísto běžné kosmetiky se doporučuje užívat speciální mycí gely na intimní hygienu a dopřávat partiím dostatečné proudění vzduchu.

Úprava váhy po porodu

Běžně žena v těhotenství přibere kolem 7-15 kg. Pokud se budete cítit dobře, můžete začít s lehkým patnáctiminutovým cvičením, klidně ihned po návratu z nemocnice. Poslouchejte ale své tělo a nepřepínejte se. Nedoporučuje se cvičení se závažím ani skákání, či běh. Za vhodné se naopak doporučuje chůze a plavání. Nezapomeňte, že kila jste nabírala postupně během devíti měsíců a tak nemůžete očekávat výsledky ihned. Vaše tělo potřebuje především péči a čas.

Péče o pokožku

Ženy mají často po porodu vytahanou kůži na břiše, které navíc zdobí spoustu malých jizviček, takzvaných strií. Kromě břicha se také nejčastěji vyskytují na prsou, bocích a stehnech. Stejně jako v těhotenství, tak i po porodu je důležité, abyste kůži promazávala. Kromě hydratace může pomoci také masáž, která rovněž pomůže zavinování dělohy. Masírovat můžeme rukama, nebo pomocí masážního kartáče.

Správná strava

Všechny rady uvedené výše musí být samozřejmě podpořeny správnou stravou. Při pojídání sladkostí nebo velkého množství pečiva a nevyvážené stravy nemůžeme očekávat na svém těle žádné velké pozitivní změny. Větší pozor by si měly dávat především kojící maminky. Strava musí být nutričně vyvážená, bohatá na bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky. Pozor si také musíme dávat na potraviny a nápoje, které miminku nesvědčí a které mu naopak prospívají.

Dostatek odpočinku

Péče o novorozence může být opravdu vyčerpávající. Proto by žena měla v prvních týdnech po porodu věnovat dostatek času odpočinku, který je pro matku nesmírně důležitý. Nezaobírejte se příliš péčí o domácnost, alespoň v šestinedělí. Využívejte co nejvíce příležitostí k tomu, abyste si i během dne odpočinula. Spánek přinese ovoce vašemu tělu a hlavně vaší psychice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *