Bez názvu – 1

Kozí mléko jako umělé mléko?!

Trápí vaše děťátko alergie na bílkovinu kravského mléka? Cesta nemusí vést pouze přes drahá speciální mléka, za úvahu stojí mléko kozí. Jistě byste tuto možnost měli probrat s pediatrem.

Pokud děťátko, ať již kojené či na umělém mléku, trpí průjmy, kolikami či dokonce kožními problémy, je na místě zvážit intoleranci na bílkovinu kravského mléka. Ověřit, zda je příčinou právě kravské mléko, není složité. U kojených dětí maminka vynechá produkty obsahující mléko, a to minimálně na několik týdnů, poté je pomalu začne zařazovat s tím, že sleduje, zda se znovu objeví příznaky alergie.

Ani odborníci se neshodnou, zda je nutné při prokázané ABKM vynechat veškeré mléčné produkty, a to i kozí a ovčí. Je však na místě zkoušet, co je možné do jídelníčku zařadit a co ne. Už jen proto, že u většiny dětí do jednoho roku postupně alergie vymizí. A tak je kozí mléko možnou alternativou nejen v jídelníčku dítěte, ale také v jídelníčku kojící matky. Zkuste proto konzultovat možnost kozího mléka s dětským lékařem.

Věděli jste, že kozí mléko je podobnější mateřskému mléku než mléko kravské?

Tuky v kozím mléce jsou stravitelné obdobně jako tuky obsažené v mateřském mléce, protože tvoří také malé kapičky. Obdobně je tomu v případě bílkoviny. Navíc obsahují zásadní minerály jako je vápník, draslík, hořčík a fosfor. Kozí mléko je šetrnou alternativou ve stravování dětí. Stále ale platí obezřetnost, volbu mléka byste měli konzultovat s pediatrem.

zdroj: fotobanka

Pokud se rozhodnete jít cestou kozího mléka, nabízí se na českém trhu několik dostupných možností. Kojeneckou výživu z kozího mléka vyrábí rodinná firma Goldim. Ta má v sortimentu nejen kojenecká mléka, ale také sušená mléka (tedy využitelná pro kojící maminky) a kozí kaše, takže lze pak vhodně navázat i při zavádění příkrmů. Celý sortiment zakoupíme na stránce výrobce.

Další možností je švýcarská receptura mléka Loulouka, která nabízí počáteční a pokračovací kozí mléko v bio kvalitě. Bio kvalitu garantuje také mléko Holle, které je v dostání dokonce ve třech různých stupních. Obě značky lze zakoupit na e-shopu nebo v online lékárnách.

S alternativou kozího mléka přišla také značka Kendamil, která je značně populární především ve světě Instagramu. U tohoto mléka je ale výrazně vyšší cena než u předchozích variant.

Závěrem

Ačkoliv je kojení v současnosti propagováno a boří se tabu kojení větších dětí, může se stát, že to z nějakého důvodu nejde. Nabízí se samozřejmě služby kvalitní laktační poradkyně, to by měl být vždy první krok.

I v případě, že bylo dítě kojené, můžeme zpestřit jídelníček staršího dítěte právě umělým mlékem. Nabízí se odpolední svačina, kdy si dají rodiče koláč a kávu, pro malého strávníka se nabízí hrníček mléka, proč tedy nenabídnout kozí mléko? Čím pestřejší chuťovou škálu si dítě prožije, tím lépe bude přijímat novinky v jídelníčku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *