Bez názvu – 1

Kyselina listová

Velmi důležitým vitamínem při plánovaném rodičovství a během těhotenství je kyselina listová. Vitamín, který patří do skupiny B označován jako vitamín B9 někdy jako folát. Ve spolupráci s vitamínem B12 působí pozitivně na tvorbu DNA, na dělení buněk v těle, pomáhá při tvorbě krve a růstových procesech. Proto je její užívání během těhotenství důležité.


V těhotenství je doporučená denní dávka 400 – 600 mikrogramů za den, je vhodné zvýšit příjem kyseliny listové už během plánování těhotenství a to již tři měsíce před otěhotněním.


Nedostatek B9 má za následek závažné poškození plodu ( rozštěpy nervové trubice) Je tudíž nezbytná pro správný růst a vývoj plodu, dobře by nám bez ní ani nefungovala nervová soustava.


Nedostatek kyseliny listové se dá zjistit pomocí krevních odběrů, jejím nedostatkem vzniká megablastová anémie. Její přísun jde navýšit i přírodní cestou, stačí do svého jídelníčku zařadit listovou zeleninu, kvasnice, živočišné produkty jako jsou játra. Ovšem velké množství kyseliny listové zaniká při vaření. Je vhodné alespoň během těhotenství doplňovat kyselinu listovou pomocí vitamínových doplňků. Které Vám zajistí 100% vstřebání.

S výběry vitamínových doplňků vám poradí lékař během těhotenské poradny nebo váš lékárník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *