Bez názvu – 1

Novorozenecké akné

Vzali jste ráno do ruky své miminko a zhrozili jste se, co to má za ošklivé bělavé pupínky na obličeji? Novorozenecké akné postihuje zhruba 40% novorozenců. Na vině jsou hormony, které jsou z velké části ovlivněny porodem a také hormony v těle matky zažívají hormonální bouři. Děťátko si musí zvyknout na nové prostření, nové situace a hlavně se musí vyrovnat s hormonálními hladinami ve svém malém tělíčku. To se může projevit na pokožce a akné, nebo jiný problém je na světě.

Nemusíte se bát, novorozenecké akné miminko nebolí, ani nesvědí, jen to zkrátka nevzhledně vypadá, ale to zvládnete. Nejčastěji se vyskytuje na čele, tvářích a nosu vašeho miminka a objevuje se nejčastěji po třetím týdnu věku. V tomto raném období je totiž pokožka ovlivněna pohlavími hormony, které způsobují dočasné zvětšení mazových žláz. Ty pak mají tendenci se ucpávat a vznikají bělavé začervenalé pupínky, které jsou vzhledově velmi podobné těm pupínkům, co se objevují v pubertě.

Akné není nutné nijak léčit, spontánně zmizí do dvou až tří měsíců. Můžete jeho léčbu ale podpořit. Vhodné je akné vysušovat černým čajem, nebo nálevem řepíku lékařského či měsíčku. Potírejte ale pouze místa, kde jsou pupínky, abyste pokožku zbytečně nevysušovali tam, kde není třeba. Nikdy nepoužívejte kosmetické přípravky pro dospělé a pupínky nemačkejte! Můžete tím stav pokožky ještě více zhoršit. Doporučuje se také miminku ostříhat nehty, aby se do pupínku neškráblo. To by mohlo zapříčinit zanícení a zvýšení rizika infekce – potom už je nutná konzultace s lékařem a nasazení vhodné léčby.