Bez názvu – 1

Prdíky – 2.část

Miminko kroutící se bolestivými kolikami. Kolik slz nejen miminka, ale i bezmocných rodičů to už stálo. Zde pokračují další tipy, jak ulevit či pomoci vašemu drobečkovi. První část najdete zde: https://deniktehulky.cz/prdiky-1-cast/

BKM – bezplenková kontaktní metoda

V praxi to vypadá tak, že necháte miminko vyprázdnit se nad nočník/kyblík. Držíte jej v klubíčku nad nádobou a čekáte. BKM je samozřejmě mnohem propracovanější, především na rozpoznávání signálů, kdy se dítěti chce čůrat či kakat. U první dcery jsem žádné signály zachytit nebyla schopna, ale často se vyprazdňovala po sundání pleny (čůrání) nebo při kojení (ta hnědší verze). Každopádně BKM fungovala u druhé dcerky, kterou ovšem koliky tak strašně netrápily, a bylo velmi dobře rozeznatelné, co potřebuje. Tam se technika vyprazdňování nad kyblík velmi dařila cca do 1 roku, pak už byla moc těžká na držení a volně přešla na nočník. 

Vyprazdňování je pro novorozence něco zcela nového a než se zžije s tím, že z něj něco uniká, občas může kakaní zadržovat a tím si problémy způsobit (ověřené to nemám, je to jedna z internetových teorií). Ale praxi BKM jsem podchytila u druhé dcerky od prvního dne a světe div se, žádné prdíky neproběhly.

Nadýmavé potraviny

S první dcerkou jsem se dostala až do stavu, kdy jsem už prakticky nejedla skoro nic. Pečivo jen z mrazáku, pak už nic s lepkem, kdyby měla celiakii/alergii na lepek, nic s mlékem kvůli laktóze nebo bílkovinou kravského mléka kvůli ABMK. Žádné luštěniny, česnek, cibule. Paprika či jiné aromatičtější nebo pálivější koření bylo vyloučeno, sycené nápoje jakbysmet. Tři měsíce jsem vzorně zapisovala, co jsem jedla, pila, jak dlouho na to jsem kojila, jak malá spala a jak moc řvala. Tvořila grafy a snažila se najít nějakou souvislost. No, a nepomohlo nic. Jediným světlým bodem těchto diet bylo to, že jsem se opět vlezla do džínů, které jsem nosila na střední škole.

U druhé dcery naopak bylo evidentní, co jí nesedí. Tím, že s pláčem šetřila, jsem vždy velice rychle vysledovala příčinu toho, co jí mohlo potrápit.  Vadil jí česnek, kešu a naklíčené mungo. To mám z toho, že jsem chtěla jíst něco zdravého.

Čaje a odvary 

Mátový, anýzový, fenyklový čaj. Kmínový odvar. Čaje můžete cpát do sebe, odvar i do miminka. Především s fenyklem bych už teď byla opatrná, přestože se prodávají přípravky i čaje, které jsou údajně pro miminko vhodné, zdá se, že opak je pravdou. Fenyklová silice (ale i anýz, bazalka nebo oregano) obsahuje látku zvanou estragol, která může mít potencionálně karcinogenní či genotoxické vlastnosti. 

Probiotika

Probiotika bych doporučila ani ne tak kvůli prdíkům (u nás neměla žádný vliv), ale spíš kvůli imunitě. S objevem makrobiomu a myšlence “imunitního systému” ve střevech není od věci tohoto pracanta ideálně podpořit. Samozřejmě za určitou sumičku, probiotika pro miminka nejsou levná záležitost. Osobně mi vyhovovala ta, která obsahovala ještě navíc vitamin D. A úplně nejlepší byla ta, jejichž malé množství jsem si nakapala na prso a takhle dávala miminku rovnou do pusinky. Ty byly samozřejmě nejdražší a do měsíce spotřebované. Inu, za pohodlí se platí.

Přípravky na “prdíky”

Na trhu jich je velké množství a mají vždy nějaký vtipný název, jako “pupíček”, “větříček” atp. Osobně bych s těmito přípravky byla maximálně obezřetná, pokud je chcete vpravovat do miminka. Jedná se většinou o bylinné koncentráty prodávané jako doplňky stravy – to znamená, že nejsou testovaná jako léčiva. A protože jde bylinné koncentráty na podporu trávení, většinou v nich najdete zmíněný fenykl či anýz s neznámým množstvím estragolu. Jako vhodná alternativa se mi zdají přípravky na bázi simethiconu (například Espumizan), který se nijak se nijak neúčastní chemických reakcí v našem trávicím traktu, a proto je bezpečný i pro novorozence. Tato látka má protipěnivé účinky, pomáhá rozpadu malých bublinek plynu v trávicím traktu, ale nijak se nevstřebává ani s ničím nereaguje. Ze všech přípravků, které jsem na prvorozenou dcerku vyzkoušela, byl simethicon asi nejúčinnější, pokud ovšem bolení bříška způsobovalo hromadění plynu.

Různá mazání – oleje či krémy – taky nebyly k zahození, především, když se kombinovaly s masáží bříška. Nejvíc přízně si u nás zasloužila koncentrovaná máta peprná, kterou jsem ještě ředila olivovým olejem. 

Rektální rourka

Ano, i takto lze miminku od bolavého bříška ulevit. Rektální rourka slouží k odvodu plynu (a často nejen plynu) z konečníku miminka. Důležité je rourkou malinko pohybovat, aby se případný plyn uvolnil. A jak to bývá u všeho, u jednoho dítěte může být funkční, u druhého ne. Rourku jsem používala až ve výjimečných případech, údajně by pak mohla mít vliv na přirozené vyprazdňování miminka.

Poloha na bříšku

Na bříško jsem zkoušela miminko dávat v bdělém i v spícím stavu. Přestože se spaní novorozenců na bříšku moc nedoporučuje (před 30 lety se zase nemělo spát na zádech), s monitorem dechu a kontrolou jsem si na krátké spaní dovolila prvorozenou dcerku takto pokládat. Druhorozená se zase velice brzy začala přetáčet na bříško a sama si do této polohy lehat. Je pravdou, že jim to oběma bylo příjemné a často ozvučily tichou místnost hlasitým prdíkem a úlevným zamumláním.

Kojení

Dlouhé kojení bylo nakonec to, co pomáhalo nejvíc a nejlépe. Po dvou a půl měsících agónie, kdy jsem doslova vyzkoušela všechno, co bylo tehdy dostupné, jsem si v pláči přála, abych raději měla koliky já a ne to ubohé miminko… Pozor, na to co si přejete. Do týdne jsem měla ukrutné bolesti břicha, na které mi pomáhalo jen kontinuální popíjení teplého čaje. A tak jsem to zkusila dát i miminku. Začala kojit vleže a při záchvatu miminku nabídla prso, které si v polospánku pocumlávalo. A já se konečně vyspala. Obě jsme se vyspaly. Asi za měsíc po tomto “objevu” začala maličká zvedat nožičky, trošku se víc hýbat a bylo po kolikách i po trápení. A já si konečně začala mateřství užívat.

Závěr

Jestli jste si s miminkem taky prošla peklem jménem “prdíky”, máte můj nekonečný obdiv i soucit zároveň. A pokud to zrovna prožíváte, vězte, že bude líp. Opravdu! Vaše náruč je pro toho malého tvorečka pořád nejbezpečnější místo na světě. S trochou optimismu a maximem lásky a soucitu to určitě zvládnete!