Bez názvu – 1

Rivalita mezi sourozenci

Tak jsme se dočkali a do naší rodiny přibyl nový člen – sourozenec. Celá rodina je štěstím bez sebe! Opravdu celá? Je tu jeden člen, který nějak podezřele zmlknul nebo naopak začal být mnohem hlučnější, zlobivější. O kom je řeč? O tom starším, který doteď měl veškerou péči celé rodiny. Tedy do doby, než jste si domů přinesli to druhé.

Bude s námi bydlet nová žena

Příchod sourozence lze krásně popsat na příkladu druhé ženy. Představte si, že bezmezně milujete Vašeho manžela a on miluje Vás. Věnuje se Vám, díváte se spolu na televizi, hrajete hry, chodíte na procházky… A najednou Vám manžel řekne, že takhle mu to nestačí, že má velké srdce a vejde se tam ještě láska pro další ženu. A tak ji jednou domu přivede. Všichni jsou z ní paf! Je mladší, roztomilejší, všichni se s ní chtějí seznámit a gratulují Vašemu manželovi, jak je krásná. A po Vás se chce, abyste se usmívala, k nové ženě se chovala krásně. A půjčujte jí šaty a boty, ok? A vy jste naštvaná a manžel se na Vás zlobí, že to nechápe! Proč žárlíš, ptá se. Vždyť Vás mám obě stejně rád!

Příchod nového člena

Na příchod nového člena Vaše starší dítě připravte. Mluvte o tom, jak se v bříšku objevilo (dle věku dítěte), podporujte ho v mluvení na bříško (přečtení pohádky, zazpívání písničky), vezměte ho na ultrazvuk, aby sourozence vidělo ještě před narozením. Hezkým rituálem může být mazání bříška, pusa na dobrou noc bříšku (sourozenci) apod. U všech aktivit by mělo být ale samozřejmostí, že je starší dítko chce dělat a nedělá je z donucení. 

Radí se i dárek od miminka pro staršího sourozence, který mu předáte v porodnici, až se poprvé přijde podívat na nového člena rodiny.  

Zapomeňte na představy

Buďte připravení na to, že i když uděláte vše výše zmíněné, tak to neznamená, že starší sourozenec mladšího hned přijme. Je to proces zvykání a kompromisů a hodně bude záležet na tom, jak se k tomu postavíte vy, rodiče. Ty rodiny ve filmech a reklamách jsou prostě fikce! Smiřte se s tím a zapomeňte na vysněné představy.

Pár tipů, jak tu rivalitu zvládnout co nejlépe:

  • oba sourozenci by měli mít chvíle, kdy mají rodiče jen pro sebe
  • nenuťte dítě bezmezně milovat svého sourozence – nebraňte jim vyjádřit i negativní emoce, ale držte je v určitých hranicích (žádné vulgarismy, agrese)
  • nezastávejte se mladšího jen proto, že je mladší – pokud jste u dané situace nebyli, snažte se vyřešení konfliktu převést na sourozence (nedomýšlejte, jak to asi mohlo být)
  • neříkejte jim, že je máte oba stejně rádi – není to pravda, každého máte rádi jinak a pro jiné vlastnosti (mám tě ráda, protože si veselá, krásně kreslíš, jsi šikovná na sporty atd.)
  • přijměte fakt, že konflikty mezi dětmi jsou normální a pouze nastavujte pravidla (žádné ubližování, žádné nadávky aj.)

No a co napsat na závěr? Pevné nervy a hodně štěstí!

Autor: Soňa J.