Bez názvu – 1

Stanovte pravidla pro návštěvy novorozence

Máte miminko na světě. Cítíte se hrdá, pyšná, šťastná. Také se ale cítíte vyčerpaná, psychicky unavená a cítíte, že potřebujete čas, než si vše sedne. I vaši blízcí se cítí šťastní, že váš uzlíček štěstí už je na světě a všichni by jej co nejrychleji chtěli vidět. Ale pozor, pokud bude návštěv až příliš, vaší psychické ani fyzické pohodě to určitě nepomůže.

Není od věci stanovit si s nejbližšími určitá pravidla. Jistě to pochopí a vy budete klidnější. Chvíle pro vás, partnera a vaše miminko jsou ty nejdůležitější, vše ostatní pár dní určitě počká.

Ohlášení návštěvy předem

Někteří se vašeho potomka nemohli dočkat a přicházejí na návštěvy dle jejich uvážení bez předchozího upozornění. Vás to samozřejmě může stresovat, protože máte spoustu práce kolem miminka, potřebujete si odpočinout a v kojící košili se před návštěvou necítíte zrovna nejlíp. Poproste blízké, aby vám o jejich plánu přijet, dali vědět předem.

Návštěvy jen pro zdravé

Zdraví vašeho malého pokladu je to nejdůležitější. Nepouštějte k miminku návštěvy, které se potýkají s nějakou nemocí, i když vám někdo řekne, že to je „jen“ rýma. Imunitní systém miminka se teprve uceluje a není potřeba ho zatěžovat nemocí „jen“ kvůli návštěvě.

Hlavně potichu

Hluky, které návštěva u miminka vydává, jako je například řev, vyzvánění telefonu, nebo pobíhání a jekot jiných dětí může miminko pěkně vystrašit. Snažte se kolem dítěte udržovat co nejvíce klidu, ať má klid na odpočinek.

Pusy a objetí

I když to zní přísně, tak vy jako maminka dítěte určujete, co si může návštěva k miminku dovolit. Je zbytečné, aby si miminko předávalo několik lidí z ruky do ruky jako horký brambor. Zajistěte miminku klid. Není ani nutné, aby každý kdo přijde novorozence náruživě pusinkoval, dospělí totiž mohou na novorozence přenést nějaký vir, nebo infekci a ani to vám za to nestojí.

Nechte si pomoct

Pokud vám rodina či blízcí přátelé nabízejí pomoc, neodmítejte. Pokud sami chtějí dítě vykoupat, nakrmit či vyměnit plenku, nechte je. Vy si toho ještě užijete až, až :-).

Čas k odchodu

Všichni známe ty typy návštěv, které by seděli klidně do východu slunce. Tohle ale s novorozencem v domácnosti není vhodné. Ideální délka návštěvy je 1-1,5 hodiny. Maminka i novorozenec mají společně spoustu práce a dítě vyžaduje péči matky, návštěva by je tedy o tento čas neměla příliš obírat. Pokud je u vás návštěva již příliš dlouho, zkuste jim slušně říct, že si s nimi rádi domluvíte další návštěvu ale dnes již toho je na vás moc.

Myslete především na sebe a své miminko, tyto chvíle vám nikdo nevrátí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *