Bez názvu – 1

7 otázek, které byste měly položit svému gynekologovi, když zjistíte, že jste těhotná

Jakmile zjistíte, že jste těhotná, určitě vám proběhne hlavou spoustu myšlenek. Včetně otázek, na které je nejlepší se zeptat přímo svého gynekologa, který vám se vším poradí a ke kterému byste měla mít tu největší důvěru.

Kdy mám termín porodu?

Je to jedna z věcí, kterou se sice dozvíte hned při prvním vyšetření, ale konkrétní datum vám doktor určí až po prvním screeningu. Tedy okolo 11 – 13. týdne. Vědět termín porodu je důležité pro plánování a pokud pracujete tak i pro to, abyste věděla, kdy budete moct nastoupit na mateřskou dovolenou.

Jak dlouho můžu před porodem pracovat?

Hodně záleží na tom, jakou práci vykonáváte. Pokud to jste ale zdravotně v pořádku a nevykonáváte opravdu fyzicky a (pozor!) i psychiky náročnou práci, můžete pracovat do nástupu na mateřskou dovolenou. Ta začíná ne dříve než 8 a ne později než 6 týdnů před termínem porodu.

Jaké cvičení je v těhotenství vhodné?

Zůstat aktivní během těhotenství je důležité a zdravé jak pro nastávající maminku, tak pro dítě. Většina cvičení je vhodná i během těhotenství. Chůze (procházky), plavání, jóga dokonce i fitness cvičení. 

Obecně byste si ale měla dávat pozor na cvičení, u kterého hrozí větší pravděpodobnost úrazu, u kterého jsou silné dopady (například volejbal), cvičení u kterých se leží delší dobu na zádech (obzvlášť v druhé půlce těhotenství), silová břišní cvičení. Vhodné nejsou ani cviky, u kterých hrozí silné přehřátí nebo dehydratace (bikram jóga).

Jakému jídlu bych se měla v těhotenství vyhnout?

V těhotenství byste si měla dávat pozor na některé potraviny. Rozhodně je dobré vynechat veškeré syrové maso, ryby, zrající sýry nebo nepasterizované mléko. Ani některé bylinky si v těhotenství nedoporučují. Proto je lepší zeptat se na konkrétní věci svého doktora.

 Jaké léky v těhotenství můžu brát a které jsou v těhotenství tabu?

V těhotenství jsou obecně léky většinou „zakázány“. A také je pro dítě větší riziko z nějakého léku v prvním trimestru. Protože ale těhotenství trvá většinu roku, je málo pravděpodobné, že byste za celou dobu nějaký lék nepotřebovala. Obecně jsou pro těhotnou i dítě bezpečné léky s obsahem paracetamolu (i s tím ale opatrně), spreje do nosu s obsahem mořské vody, vitamíny pro těhotné. Vždy vám poradí v lékárně nebo přímo doktor, kterého navštívíte, když budete nemocná.

Pokud berete dlouhodobě nějaké léky, poraďte se s doktorem, jestli jsou tyto léky v těhotenství bezpečné, případně jaké jsou alternativy. 

Co jsou normální těhotenské příznaky a kdy bychom raději měly navštívit doktora?

Samozřejmě, že každý je individuální a tím pádem i těhotenské příznaky jsou u každého různé. Obecně se ale dají rozdělit do tří kategorií, podle trimestru, ve kterém se právě nacházíte.

1. trimestr

Pro první trimestr je typická nevolnost (ranní i celodenní), zvracení, silná únava, někdo může trochu špinit (i to je normální). Pokud ale budete zvracet pořád, neudržíte v sobě ani vodu, budete silně krvácet, mít silné křeče v podbřišku, určitě raději navštivte doktora.

2. trimestr

V druhém trimestru je většině žen nejlépe z celého těhotenství. Bříško ještě není tak velké, těhotenské nevolnosti pominuly a fyzicky a psychicky se těhotné cítí ještě dobře. Pokud se u vás ale objeví náhlé krvácení, silný žlutý nebo zelený výtok, velká bolest v podbřišku, volejte doktorovi. 

3. trimestr

Jakmile se dostanete do poslední etapy těhotenství, je běžné mít občasné (nepravidelné!) kontrakce dělohy, pánevní tlak, bolest zad, kyčlí, žaludeční problémy (jak miminko roste a utlačuje orgány), dušnost a zadýchávání. 

Protože se ale blížíte k termínu porodu, jakékoliv pravidelné kontrakce, odtok plodové vody nebo hlenové zátky, krvácení, jsou známkou blížícího se porodu a měla byste v těchto případech navštívit doktora – nebo rovnou porodnici. 

 Stejně tak byste měla být na pozoru, pokud vás přepadne náhlé rozmazané vidění, silné pocení, bolest hlavy. Může to být známkou nebezpečné preeklampsie (kdy se vám náhle zvýší krevní tlak). 

Co očekávat během porodu?

Je spoustu článků a diskuzí na internetu, na které určitě narazíte při hledání pro vás důležitých informací. Pokud ale máte důvěru ve svého doktora, zeptejte se ho na rovinu, jaké jsou postupy při porodu, jaké jsou varianty, apod. Budete se cítit připravenější a tím pádem i klidnější.

Ať máte jakékoliv další otázky, problémy, nikdy se nebojte zavolat svému doktorovi, nebo ho rovnou navštívit. Lepší jet nebo volat zbytečně než se trápit různými pochybnostmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *