Bez názvu – 1

Cestování v těhotenství

Těhotenství je „jiný stav“. Ne nemoc. Není tedy důvod sedět doma, přesto však není potřeba jakkoliv riskovat. Jak je to tedy s cestováním v těhotenství?

Kdy je ideální doba pro cestování

Na začátek je třeba připomenout, že je vše zcela individuální a každá žena by se měla řídit svými pocity a svým aktuálním zdravotním stavem.

Obecně se uvádí, že ideálním časem pro aktivnější těhotenství, a to včetně cestování, je druhý trimestr. V této době by měly být nevolnosti již na ústupu a maminka si již zvykla na nový stav. Navíc v této době také pomíjí únava, tolik příznačná pro začátek (a později i závěr) těhotenství.

Kdy rozhodně necestovat

Zcela nevhodné je cestovat v případě rizikového těhotenství. Za zvážení stojí také cestování v případě vícečetného těhotenství.

Jak cestovat v těhotenství

Tady záleží hlavně na těhotné, jak se cítí. Někdo zvolí cestu autem s možností kdykoliv si kdekoliv zastavit a projít se, navíc bývá v autě více místa na nohy. Někdo dá přednost letu, aby měl cestu co nejrychleji za sebou.

V případě cesty automobilem je vhodné pořídit si těhotenský pás. Neškrtí a v případě prudšího zabrždění či nárazu nepůjde pás přímo přes břicho, takže se do něj nezařízne. Pokud těhotná žena řídí, je vhodné volant seřídit tak, aby nemířil přímo na břicho.

Létání v těhotenství zakázáno není, ale po 28tt nejen že není doporučováno, navíc se může stát, že si aerolinky vyžádají souhlas lékaře s cestou letadlem. Je proto dobré nastudovat si podmínky konkrétní letecké společnosti, a to ještě před nákupem letenek.

Ať už se vydáme na cestu autem či letadlem, rozhodně je vhodné pořídit si kompresní punčochy a cestu absolvovat v nich. První oblékání možná nebude nejpohodlnější, ale při trošce cviku zvládneme oblékání i s větším bříškem. Dlouhé sezení totiž zvyšuje riziko trombózy, navíc těhotné mnohdy trpí na otoky nohou, takže ani mimo cestování nemusí být kompresní punčochy od věci.

Vhodná destinace

Během těhotenství bychom měli také dobře volit cílovou destinaci. Vyplatí se být obezřetní a nevolit destinace, které by byly rizikové, ať ji kvalitou lékařské péče, nebo nemocemi. Pokud je v cílové destinaci povinné očkování. Očkování neživou vakcínou není v těhotenství problematické, ale nedoporučuje se očkování živými vakcínami, tedy v případě cestování se jedná především o očkování proti žluté zimnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *