Bez názvu – 1

Co to je preeklampsie a co ji způsobuje

Až 8 % těhotných žen je diagnostikována preeklampsie.  Dobrou zprávou je, že tím, že ji zachytíte a začnete učit včas, můžete mít zdravé těhotenství. Víte ale, co to vlastně preeklampsie je a co ji způsobuje?

Když vám lékař kontroluje krevní tlak a požádá o vzorek moči při každé prenatální návštěvě, částečně kontroluje známky preeklampsie.

Naštěstí  při pravidelné lékařské péči, je tento stav téměř vždy zachycen brzy. Při vhodné a rychlé léčbě mají ženy s preeklampsií  šanci na zdravé těhotenství a zdravé dítě jako ženy s normálním krevním tlakem.

Co je to preeklampsie?

Preeklampsie je porucha, která se obvykle rozvíjí po 20. týdnu těhotenství a je charakterizována náhlým nástupem vysokého krevního tlaku. Mohou, ale také se nemusí objevit další příznaky, včetně bílkovin v moči a silného otoku rukou a obličeje.

Když je stav – také známý jako hypertenze vyvolaná těhotenstvím – diagnostikován před 32. týdnem těhotenství, se označuje jako preeklampsie s časným nástupem.

Neléčená preeklampsie může bránit vyvíjejícímu se plodu získávat dostatek krve a kyslíku a poškodit játra a ledviny matky.

Ve vzácných případech může neléčená preeklampsie přejít v eklampsii, mnohem závažnější stav zahrnující záchvaty, nebo HELLP syndrom, další závažný syndrom, který může vést k poškození jater a dalším komplikacím.

Co způsobuje preeklampsii?

Nikdo s jistotou neví, co způsobuje preeklampsii, ačkoli odborníci se domnívají, že začíná v placentě, když vaše tělo zesiluje produkci krve, aby podpořilo rostoucí dítě. Snížený přívod krve do placenty u některých žen může vést k preeklampsii.

Existuje řada teorií příčin preeklampsie:

  • Genetické spojení

Genetická výbava plodu může vést k preeklampsii. To znamená, že pokud vaše matka nebo matka vašeho partnera prodělala preeklampsii během těhotenství, může být o něco pravděpodobnější, že ji budete mít vy sama, když jste v očekávání. A protože riziko zvyšuje i rodinná anamnéza, může hrát roli i vaše vlastní genetika.

  • Defekt krevních cév

Během těhotenství musí vaše tělo vytvořit další krevní cévy, aby posílalo krev vašemu dítěti a placentě. U některých žen se tyto buňky nevyvíjejí nebo nefungují správně, což vede k preeklampsii. Vzhledem k tomu, že preeklampsie během těhotenství zvyšuje riziko kardiovaskulárního onemocnění později v životě, mohou vadné krevní cévy u některých žen znamenat predispozici k vysokému krevnímu tlaku.

  • Onemocnění dásní 

Závažné onemocnění dásní více než zdvojnásobuje pravděpodobnost diagnózy preeklampsie. Odborníci nevědí, zda parodontóza sama o sobě způsobuje preeklampsii, nebo zda spolu tyto stavy jednoduše souvisí. Domnívají se však, že se může stát, že infekce způsobující onemocnění dásní migruje do placenty nebo produkuje chemikálie, které způsobují preeklampsii.

  • Imunitní odpověď

Dítě a placenta jsou cizí předměty, které odebírají živiny z vašeho těla. Je možné, že u žen s preeklampsií je tělo začne vnímat jako „vetřelce“ a reaguje tak, že může poškodit krev a cévy. A v případě, že máte partnera s podobnými genetickými markery zvyšuje se pravděpodobnost této reakce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *