Bez názvu – 1

Deset způsobů, jak zůstat zdravá během těhotenství

1. Jezte zdravá jídla

Zdravé potraviny jsou pro těhotné ženy obzvláště důležité. Vaše dítě potřebuje živiny, aby v děloze rostlo a bylo zdravé a silné. Jezte hodně ovoce a zeleniny, celozrnné výrobky, potraviny bohaté na vápník a potraviny s nízkým obsahem nasycených tuků.

2. Užívejte těhotenské vitamíny

Vitamíny pro těhotné vám pomůžoui zajistit, abyste během těhotenství dostaly to správné množství klíčových živin, které vy a vaše dítě potřebujete. Patří mezi ně kyselina listová, železo a vápník.

3. Pijte, pijte, pijte

Tělo těhotné ženy potřebuje více vody než před těhotenstvím. Dodržujte alespoň osm a více sklenic vody každý den.

4. Choďte na pravidelné těhotenské kontroly

Ženy by měly dostávat pravidelnou prenatální péči. Maminky, které nechodí na pravidelné kontroly, mají mnohem větší pravděpodobnost, že budou mít dítě s příliš nízkou/vysokou porodní hmotností nebo jiné komplikace. 

5. Vyhýbejte se některým potravinám

Existují určité potraviny, které by se ženy během těhotenství měly vyhýbat. Například:

  • Syrové maso
  • Játra, sushi, syrová vejce (také v majonéze)
  • Měkké sýry (feta, brie)
  • Nepasterizované mléko

Syrové a nepasterizované živočišné produkty mohou způsobit otravu jídlem. Dokonce i některé ryby, i když jsou vařené, mohou být škodlivé pro vaše dítě, protože mají vysoký obsah rtuti.

6. Nepijte alkohol

Nepijte alkohol během těhotenství a během kojení. Pití alkoholu zvyšuje riziko narození dítěte s poruchou fetálního alkoholového spektra (FASD). FASD může způsobit abnormální rysy obličeje, vážné poruchy učení a problémy s chováním.

Alkohol může ovlivnit zdraví dítěte v nejranějších fázích těhotenství, kdy žena nemůže ještě vědět, že je těhotná. Proto ženy, které se snaží otěhotnět, by pro jistotu také neměly pít alkohol.

7. Nekuřte

Kouření je nezdravé pro vás a vaše nenarozené dítě. Zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS), předčasného porodu, potratu a dalších komplikací.

8. Rozhýbejte se

Každodenní cvičení nebo aktivita jakéhokoliv druhu vám pomůže zůstat zdravá během těhotenství. Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistila, jaká fyzická aktivita je pro vás vhodná.

9. Dopřejte si dostatek spánku

Dostatečný spánek (7 až 9 hodin) je důležitý pro vás i vaše dítě. Zkuste spát na levém boku, abyste zlepšili průtok krve.

10. Nestresujte se

Těhotné ženy by se měly, jak jen mohou, vyhýbat stresovým situacím. Poproste své blízké, aby vám pomohli zvládat stres.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *