Bez názvu – 1

Fyzioterapie s miminkem

Proč je důležité navštívit fyzioterapeuta, i když neevidujeme žádný problém s naším miminkem? Už porodem se může stát, že dojde k blokaci některého obratle či dítko začne preferovat jednu stranu více než tu druhou, ačkoliv se otáčí na obě, vždy ta jedna je oblíbenější. Dle statistiky Státního zdravotního ústavu: „dlouhodobé obtíže pohybového aparátu má asi 30 % populace v produktivním věku, bolesti páteře uvedlo 40 % dospělých.

U dětí byl zaznamenán vyšší výskyt bolestí hlavy, krční a zejména bederní páteře (1,8x vyšší) a celkově vyšší výskyt dlouhodobých zdravotních obtíží (1,9x). Mezi nejčastěji se vyskytující odchylky od správného držení těla patřily odstáté lopatky (50 % dětí), zvýšená bederní lordóza (32 %) a posturální kyfóza (kulatá záda, 31 %). Mezi faktory významně ovlivňující vznik vadného držení těla patřila kulatá záda, asymetrie v oblasti ramen a patologické postavení pánve (zejména šikmá pánev). Bolesti hlavy bez ohledu na frekvenci uvedlo téměř 30 % dětí.“

Už raným vyšetřením či zahájením rehabilitací a následným sledováním odborníkem můžeme dítku dopřát dobrý základ a start co se týče postavení těla a kvality života. První týdny po porodu se miminka vyvíjejí opravdu rychle a i rychle rostou. Tělíčko dostává zabrat, a pokud je tam nějaký problém, rozhodně navštivte fyzioterapeuta. I kdyby šlo jen o pouhé ujištění. Pediatr vás sice může uklidnit, že vaše dítko nemá dle něj žádný problém, ale pediatr, je často lékař obecný není to specialista ani odborník na pohybový aparát. Proto se, prosím, obraťte na někoho fundovanějšího. Můžete tak mít spokojenější miminko.

Spokojené miminko


O vývoji správného osvalení a funkčnosti svalové soustavy rozhodují již první měsíce života. Slabší bříško pak může znamenat zpomalený vývoj nebo problémy s vyprazdňováním. Čím je dítě starší, tím hůře se pohybové vady ovlivňují. Ideální je proto poprvé navštívit fyzioterapeuta mezi 4. a 6. týdnem života. Již od šestého týdne si miminko může fixovat různé pohybové návyky, bohužel i ty špatné (v tom může maminkám pomoci i tzv. handling, kdy se naučíte jak správně manipulovat s vaším miminkem, aniž byste jej učila pohybům, které mohou negativně ovlivnit vývoj).


Rozhodně není vhodné urychlování vývoje brzkým posazováním, stavěním atp. Způsobíte tak dítku do budoucna problémy s vývojem pohybového aparátu. Pro rodiče jsou tyhle problémy často zanedbatelné, ale v očích odborníka je to velká komplikace. Rovněž je nevhodné používat chodítka, hopsadla nebo i plavací kruhy, kdy dítě provádí souhrn nepřirozených pohybů. Přetěžujeme tak pohybový systém, i když se dítko směje a líbí se mu to, není to vždy ta správná cesta. Pokud jej nenaučíme na nevhodné pomůcky, nebude je vyžadovat. Neotálejte s prevencí, navštivte svého fyzioterapeuta a důvěřujte mu. Čím dříve vyrazíte na návštěvu k odborníkovi, tím lépe předejdete pozdějším problémům s atypickým vývojem vašeho dítěte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *