Bez názvu – 1

Jak poznat blížící se porod

Je tady den, na který jste nervózně čekali celé měsíce: narození vašeho dítěte! Tady jsou některé příznaky porodu, na které si dát pozor.

Mnoho těhotných maminek přemýšlelo nad tím, jaký bude právě ten jejich porod. Jak dlouho bude trvat a jak zjistit, zda jde o skutečný porod, nebo o falešný poplach.

Každý porod je jiný, takže je těžké odpovědět na to, jak bude vypadat zrovna ten váš. Ale znalost příznaků porodu, na které je třeba dávat pozor, vám usnadní rozeznat, že už nastal čas setkat se s vaším dítětem.

Může se tak jednat o:

 • Krvácení/zesílený výtok
 • Bolest břicha a dolní části zad
 • Prasknutí vody

Mezi další známky blížícího se porodu, patří:

 • „Spadnutí břicha“
 • Děložní hrdlo se začíná rozšiřovat
 • Křeče a zvýšená bolest zad
 • Uvolněné klouby
 • Průjem
 • Přibírání na váze se zastaví
 • Únava a hnízdící pud

Co je to porod?

Porod je proces, který začíná kontrakcemi dělohy a otvíráním děložního hrdla a končící porodem dítěte.

Jak jste blíž k termínu porodu, můžete si začít všímat jemných fyzických příznaků, že porod už se nezadržitelně blíží.

Známky porodu

Pravděpodobně skutečně rodíte, pokud jste si všimli následujících příznaků (vždy se ale poraďte se svým lékařem, abyste si byli jisti):

 • Silné, časté kontrakce

To, že zažíváte skutečné porodní kontrakce (spíše než cvičné Braxton Hicksovy kontrakce) poznáte tak, že zhodnotíte frekvenci, intenzitu a umístění bolesti. 

Pokud si nejste jisti, položte si tyto otázky:

Jsou kontrakce pravidelné? Skutečné porodní kontrakce přichází v pravidelných intervalech a jsou častější a častější.

Jak dlouho kontrakce trvají? Skutečné porodní kontrakce trvají každá 30 až 70 sekund.

Jsou kontrakce silné? Skutečné porodní kontrakce časem zesílí a nepoleví, ani když změníte polohu. Jakmile porodní kontrakce pokročí, možná nebudete schopni chodit nebo mluvit.

 • Silný výtok/krvácení

Můžete si všimnout ztráty hlenové zátky – “špunt”, který utěsní vaši dělohu před vnějším světem. Může vyjít v jednom velkém kousku nebo ve spoustě malých tak, že ho nemusíte vůbec zahlédnout (a některé ženy ho před porodem neztratí vůbec).

V posledních dnech před porodem pravděpodobně zaznamenáte zvýšený a/nebo zesílený vaginální výtok. Tento hustější, narůžovělý výtok je dobrým znamením, že porod se blíží.

 • Bolest břicha a dolní části zad

Můžete mít pocit, že máte silné menstruační křeče, žaludeční nevolnost nebo tlak v podbřišku. Můžete mít také bolest v dolní části zad, která vyzařuje dolů do nohou. Tato bolest ale nezmizí, ani když změníte polohu.

 • Prasknutí plodové vody

Zatímco ve filmech byste si mysleli, že se dozvíte, že rodíte, až když vám praskne voda (samozřejmě uprostřed romantické večeře v rušné restauraci), je to velmi nepravděpodobný scénář.

Většině žen voda prskne až po propuknutí dalších porodních příznaků. A často také nepraskne naplno, ale teče spíše jako pramínek.

Prasknutí plodové vody je tak ve skutečnosti jedním z posledních příznaků porodu, který většina žen zažívá – a přirozeně k němu dochází pouze u přibližně 15 % porodů nebo méně. Nepočítejte s tím tedy jako s jednoznačným příznakem počínajícího porodu.

Pár dní (někdy tři týdny, někdy jen pár hodin) před porodem můžete pozorovat změny, které budou znamenat blížící se porod:

 • “Spadnutí břicha dolů”

Pokud jste prvorodička, očekávejte, že vaše dítě spadne nebo sestoupí do vaší pánve několik týdnů před začátkem porodu (obvykle dva až čtyři týdny předtím, ale může se to lišit).

U následujících porodů k tomuto procesu často nedochází, dokud skutečně nerodíte. Vaše dítě se dostává do polohy, aby mohlo vyjít, ideálně s hlavičkou dolů a nízko

Můžete mít pocit, že se kolébáte ještě více, než jste byli až do této chvíle – a stále můžete pociťovat časté močení, jako byste pravděpodobně byli ve třetím trimestru, protože hlavička dítěte nyní tlačí dolů na váš močový měchýř.

Dobrou zprávou je, že máte o něco více prostoru pro dýchání, protože se vaše malé dítě vzdaluje od plic.

 • Děložní hrdlo se začíná rozšiřovat

I váš děložní čípek se připravuje na porod. Dny nebo týdny před porodem se začne otvírat a zkracovat. Na posledních kontrolách vás doktor bude určitě kontrolovat a zjišťovat, jestli se otvíráte nebo ne.

Ale každé těhotenství postupuje jinak, takže se nenechte odradit, pokud se otvíráte pomalu nebo ještě vůbec.

 • Křeče a zvýšená bolest zad

S blížícím se porodem můžete pociťovat křeče a bolest v dolní části zad a třísel, zvláště pokud to není vaše první těhotenství. Vaše svaly a klouby se při přípravě na porod natahují a posouvají.

 • Uvolněné klouby

Během těhotenství uvolnil těhotenský hormon relaxin vaše vazy.

Než porodíte, můžete si všimnout, že klouby po celém těle jsou o něco méně napjaté a uvolněnější. Je to úžasný princip přírody, jak otevřít vaši pánev pro vašeho malého pasažéra tak, aby se dostal na svět.

 • Průjem

Stejně jako se svaly ve vaší děloze uvolňují k přípravě na porod, uvolňují se i další svaly ve vašem těle – včetně těch v konečníku. A to může vést k průjmu před porodem.

I když je to nepříjemné, je to úplně normální. A pamatujte: Je to dobré znamení!

 • Přibírání na váze se zastaví

Přibývání na váze se na samém konci těhotenství ve většině případů zastaví. Některé nastávající maminky dokonce pár kilo shodí.

To je normální a nebude to mít vliv na porodní váhu vašeho dítěte. Stále přibírá, ale vy klesáte kvůli nižší hladině plodové vody. 

 • Únava a hnízdící pud

Začnete být znovu hodně unavená? V kombinaci s hnízdícím pudem se může jednat o znak blížícího se porodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *