Jedna pětina všech narozených dětí je ze zkumavky. Někteří lékaři se shodují, že zatímco první dítě ze zkumavky bylo zázrak, tak dnes je zázrak přirozené početí. Od prvního transferu medicína hodně pokročila, dnes už si lze vybrat i barvu očí dítěte.
Někteří jsou proti umělému oplodnění s tím, že příroda ví, co dělá a když žena nemůže mít dítě, je k tomu důvod. Bezdětné ženy jsou však vděčné za tuto možnost.
Zázrak, který prošel změnami
Umělé oplodnění je zázrakem dnešní medicíny, ale úplná novinka to není. První dítě „ze zkumavky“ se narodilo již v roce 1978. byla jím holčička Louise Brown.
Od té doby umělé oplodnění pokročilo a prošlo několika změnami. Dříve se například při transferu využívalo více embryí, aby se zvýšil úspěch. Z toho důvodu se rodilo mnoho dvojčat.
Dnešní metody jsou již preciznější, a tak je transferováno jen jedno embryo.
Mohou se potkat sourozenci?
Jedním z argumentů proti umělému oplodnění je možnost, že by se nevědomky mohli potkat sourozenci a začít spolu žít, aniž by to věděli.
Kliniky se proto snaží hlídat počet narozených dětí z dané „várky“, a pokud se jich narodí hodně, již embrya nepoužijí.
Také se snaží embrya posílat do různých klinik, aby se toto riziko snížilo. Ale zcela eliminovat toto riziko nejde.
Je libo modré oči?
Paradoxně toto není něco, co rodiče řeší. Ti se zajímají o to, zda si mohou vybrat barvu očí, barvu vlasů, výšku a váhu. A dokonce i pohlaví!
Co se týče charakteristik, dají se odvodit od dárkyně vajíčka či spermií. A tedy si lze tyto rysy opravdu předvybrat a kliniky vycházejí v tomto ohledu zájemcům vstříc.
U pohlaví jsou však kliniky opatrnější, protože už je to dle mnoha lékařů za hranou a nemělo by se ovlivňovat, které z embryí bude vybráno.
Z etického hlediska tedy kliniky tento výběr odmítají, ačkoliv nevylučují, že to mnoho klinik rodičům umožní.
Autor: Soňa J.