Bez názvu – 1

Suplementace v těhotenství

Vyvážená strava je základ. Dá se říct, že i půl zdraví. V těhotenství to platí dvakrát tolik. Během gravidity je vaším úkolem miminko dostatečně živit, a poskytnout mu tak ty nejlepší podmínky pro jeho správný vývoj. Když miminku nebude chybět žádná důležitá látka, je velká šance na poklidné těhotenství, zdravé spokojené miminko i bezproblémový porod.

KYSELINA LISTOVÁ

Kyselina listová je důležitá hlavně v prvním trimestru, kdy podporuje zdravý vývoj plodu. Podporuje tvorbu buněk. Působí jako prevence proti některým vrozeným vadám, jejichž riziko může snížit až o 70%. Pokud nechcete hlídat množství přijaté ze stravy, doporučuji methylfolate, například od firmy Jarrow, nebo Life Extension. Tam je kyselina obsažena ve velmi vysoké koncentraci, proto tento doplněk neužívejte denně! Pozor na suplementaci v druhé polovině těhotenství. Studie poukazují na zvýšené riziko výskytu alergií a intolerancí.

https://www.biohackplanet.cz/jarrow-methyl-folate-400mcg-60kapsli/

Life Extension Optimized Folate (l-methylfonát), 1000 Mcg – Hledat (bing.com)

D3 (cholekalciferol)

Tento vitamín je důležitý pro správný vývin kostí u miminka a pro budování imunity. Dá se získat přirozenou cestou ze sluníčka, ze stravy (rybí tuk, žloutky, maso, mléčné výrobky atd.), nebo se dá koupit v lékárně jeho syntetická forma. Ten ale většinou obsahuje i jiné přídatné látky, které nejsou v těhotenství úplně vhodné.

HOŘČÍK (magnesium)

Hořčík je 4. nejhojnější minerál v těle. Nachází se převážně v kostech, a je důležitý pro mnohé funkce, detoxikační procesy, metabolismus, syntézu bílkovin. Velmi důležitý je pak pro vývoj mozku. Je potřebný ke správnému vstřebávání některých vitamínů a minerálů. Bez něj by například suplementace vit. D, železa, nebo vápníku mohla i uškodit. Doporučuji pořídit si hořčíkový olej, který zmírňuje, či zcela eliminuje ranní nevolnosti. Hořčík se může doplňovat již od samého začátku těhotenství, až do jeho úplného konce.

OMEGA- 3 MASTNÉ KYSELINY

Tyto kyseliny, obzvlášť DHA (kys. dokosahexaenová) je velmi důležitá pro správný vývoj očí a mozku. Najdeme je v tučných rybách, rybím oleji nebo třeba ve vejcích. Pozor ovšem u ryb na kontaminaci těžkými kovy z oceánů.

ŽELEZO

Dalším neopomenutelným minerálem je železo, které přenáší kyslík do tkání. Během těhotenství vzrůstá jeho spotřeba dvojnásobně. Jeho nedostatek by mohl způsobit i předčasný porod. 

Jeho největším přírodním zdrojem je červené maso. Najdeme ho ale i v některých luštěninách, obilovinách, či třeba v ovoci. Vstřebávání železa nejvíce ovlivňuje vit. C, proto nezapomínejte ani na něj!

JÓD

Jód je nejdůležitější minerál dodávaný gravidní ženě. Je nezbytný pro správný vývoj štítné žlázy, mozku a nervového systému.

PROBIOTIKA

Probiotika jsou důležitá hlavně ve třetím trimestru. Zlepšují trávení miminka, a snižují riziko alergií. Střevní mikroflóra dítěte má zásadní vliv na jeho imunitu.