Bez názvu – 1

Jak se připravit na porod

Porod se blíží a vy si říkáte, jak se na něj vlastně žena může vůbec připravit? Je spoustu věcí, na které se člověk připravit nemůže, ale je dobré si ty poslední týdny těhotenství zpříjemnit co nejvíc to jde.

Už jen splnění pár bodů z nadcházejícího seznamu vás může uklidnit a vy získáte pocit, že máte vše pod kontrolou, což je to, co si rodící žena přeje ze všeho nejvíc.

Co vás může připravit na porod?

Předporodní kurzy

Obzvlášť pokud jste prvorodička je dobré, podstoupit nějaký kurz, který vám vysvětlí, co všechno porod obnáší, jaké jsou jeho fáze. Proč není potřeba se hned lekat, když vám praskne voda. A obecně vás připraví na věci, které vás před porodem, v době porodu, i po porodu čekají. 

Na tomto kurzu se také dozvíte, jak si při porodu ulevit, jaké jsou relaxační techniky tak, že budete mít klidnější a snesitelnější průběh porodu.

Buďte aktivní

I když je to poslední týdny těhotenství hlavně fyzicky náročné, snažte se udržet aktivní. Samozřejmě pokud vám doktor neřekne něco jiného. Porod je náročný a pokud se budete snažit nezahálet a denně si dopřejete nějakou aktivitu, která vás baví, ať už je to chůze, plavání, jóga, určitě se toho nevzdávejte. Všechno to zúročíte při porodu.

Relaxujte

Na druhou stranu to nepřehánějte a pokud se ucítíte unavená odpočívejte. A i když se unavená nebudete cítit, dopřejte si před spaním pár minut relaxace. Lehněte si, nalaďte se na svoje miminko a poslouchejte relaxační hudbu.

Podívejte se do porodnice

Většina porodnic nabízí prohlídky porodních sálů. V dnešní době třeba i online. Pokud se chystáte rodit v nemocnici, ve které jste nikdy nebyla, nerodila nebo ji neznáte, pomůže vám to se připravit na novou situaci alespoň tím, že budete vědět, do jakého prostředí se chystáte.

Zabalte si tašku s předstihem

Přibližně osm až šest týdnů před porodem doporučuji sbalit si věci do porodnice. Nezapomeňte, že budete potřebovat tašku pro sebe, tašku pro miminko a taky pár dokumentů, které budete muset odevzdat při příjmu. Čím dřív to budete mít všechno v pořádku připravené, tím víc v klidu budete.

Hledejte pozitivní příběhy

Je toho opravdu hodně, co se může při porodu stát a je to to poslední, co by nadcházející rodička chtěla a vlastně i měla slyšet. Místo toho poslouchejte ty hezké příběhy a rozhodně si na internetu nehledejte nic, co by vás mohlo vystrašit. Věřte, že je to opravdu zbytečné se stresovat takhle dopředu.

Jezte pravidelně a pestře

Pestrou a pravidelnou stravou tělu dopřáváte dostatek vitamínů a živin. Své tělo si před porodem snažte hýčkat. Všechno se vám vrátí v podobě příjemnějšího porodu a poporodní regenerace.

Odpočívejte

Většinu žen chytne před porodem tzv. hnízdění, takže mají potřebu uklízet a připravovat “hnízdečko” pro příchod malého člena rodiny. To všechno je sice fajn, ale nezapomínejte i na odpočinek. Vaše tělo spotřebuje spoustu energie na vývoj miminka v bříšku, takže uklízením maratonem se můžete klidně pěkně odrovnat. Takže pamatujte. Všeho s mírou a dostatek odpočinku je důležitý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *