Bez názvu – 1

Poruchy spánku v těhotenství

Dnes ráno jsem se vzbudila asi hodinu před budíkem a nemohla jsem usnout. Předevčírem jsem usnula až v půl 4 ráno a v šest už jsem vstávala do práce. V noci se často mimo jiné setkávám s křečemi do nohou, často ani s těhotenským polštářem nemohu najít ideální polohu a v noci se převaluji jak šílená. Moje spaní opravdu není totéž co bývalo i když mě v tom dříve můj přítel nazýval přeborníkem. Napadlo mě tedy, že Vám zde zkusím trošku popsat, jaké změny spánku těhotenství přináší.

Problém s usínáním

Je údajně jednou z nejčastějších poruch v těhotenství. Podle Ivy Příhodové, která pracuje ve spánkové laboratoři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze žena nemůže usnout, nebo se v noci často budí. Častým projevem je také časné probuzení, obvykle kolem páté hodiny ranní. Mezi nejčastější příčiny nespavosti patří změny nálad a těhotenská deprese, bolesti zad, časté nutkání močit, otoky a bolesti nohou nebo zhoršené dýchání v důsledku zvětšující se dělohy. Lékařka rovněž upozorňuje, že únava spojená s nespavostí zvyšuje riziko úrazů a nehod, prohlubuje těhotenské změny nálad a deprese a dále také může předvídat riziko preeklampsie.

Časté probouzení

Kromě problémů s usínáním se těhotné často setkávají s častým buzením a spíše lehkým spánkem. Žena se častěji budí při různých podnětech a málokdy se dostane do fáze tvrdého spánku. Za toto může především zvýšená hodnota hormonu progesteronu a kortizolu.

Syndrom neklidných nohou

Žena má nutkání neustále pohybovat dolními končetinami. Často cítí pálení, mravenčení, nebo bolest nohou a při pohybu se tyto pocity zmírňují. Tyto potíže jsou spojené s nedostatkem železa v těhotenství, následkem může být i chudokrevnost. Po porodu tyto problémy většinou vymizí, nebo se alespoň zmírní.

Spánkové apnoe a chrápání

Projevuje se zástavou dechu během spánku, dále chrápáním a nepravidelným dýcháním. Přes den se žena potom potýká se zvýšenou únavou, změnami nálad, bolestmi hlavy a sníženou pozorností. Podle studií může souviset s rozvojem preeklampsie a cukrovky.

Kdy zpozornět?

  • Když vám usínání trvá déle, než půl hodiny
  • Když spánek trvá méně, než šest hodin a to opakovaně
  • Bolest nohou
  • Apnoe a nadměrné chrápání

Jak spánek zlepšit?

  • Chodit spát ve stejnou dobu
  • Dobře vyvětrat místnost, ve které spíte
  • Při bolestech zad nebo nohou polohovat s relaxačním válcem
  • Nespat přes den, pokud se problém se spaním vyskytuje v noci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *