Bez názvu – 1

Proč cvičit v těhotenství?

Cvičení a aktivní život by měl být součástí každé ženy v průběhu těhotenství. Samozřejmě pokud to její zdravotní stav umožňuje. Určitě je to složitější v prvním trimestru, kdy se žena cítí víc unavená, ale i v tomhle případě se dá zvládnout třeba půlhodinová procházka na čerstvém vzduchu, která prospěje jak vám, tak i miminku v bříšku.

Proč cvičit v těhotenství?

Během těhotenství může cvičení:

  • snížit pravděpodobnost bolesti zad, otoků, nadýmání nebo třeba zácpy,
  • pomoct k lepšímu spánku,
  • zlepšit náladu a zvýšit energii,
  • podpořit svaly, sílu a vytrvalost,
  • zabránit většímu přírůstku váhy.

V některých případech může dokonce:

  • pomoct při porodu,
  • snížit pravděpodobnost těhotenské cukrovky.

Pokud si nejste jistá, jaké cvičení a jestli vůbec je pro vás vhodné. Poraďte se se svým gynekologem, který vám jistě řekne, co můžete a co ne.

Pro většinu těhotných, pokud nemají zdravotní problém, se doporučuje alespoň 30 minut nějaké aktivity během dne. Když ne každý den, tak alespoň třikrát týdně.

Jestliže jste necvičila před otěhotněním, doporučuje se začínat pomalu, např. 10 minut cvičení. Pokud jste byla aktivní i před těhotenstvím, je možné pokračovat i dál. Každopádně váš gynekolog vám řekne, co ještě v tomto stavu dělat můžete a čemu už byste se měla určitě vyhnout.

Pro začátečníky je vhodná například rychlejší chůze, cvičení na balónech, jóga, plavání, jízda na rotopedu, apod. Existují kurzy těhotenského cvičení, které vás mohou naučit i správně dýchat, což vám může hodně pomoct následně i při porodu.

Před každým cvičením se ale nezapomeňte zahřát a protáhnout. Také pijte hodně tekutin, abyste zůstali hydratovaní, a dávejte si pozor, abyste se nepřehřáli.

Intenzivní cvičení zvyšuje přísun kyslíku a krve do svalů a odvádí pryč od vaší dělohy. Obecně byste při cvičení měla být schopna vést konverzaci. Pokud nemůžete při cvičení normálně mluvit, pravděpodobně to s aktivitou přeháníte.

Vždy byste měla naslouchat svému tělu a v tomto případě o to víc. Vždy zpozorněte, pokud se u vás objeví náhlá bolest v bříšku/podbříšku, začnete krvácet, ucítíte kontrakce, trvající i po skončení cvičení, budete se cítit malátná, zmatená či hodně slabá. V takovém případě raději vyhledejte doktora a nechte zkontrolovat sebe i miminko.

V každém případě platí, že pokud se budete držet hesla „Všeho s mírou“, můžete si cvičení s radostí užívat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *