Bez názvu – 1

Jak to vypadá, když praskne plodový obal

Těhotenství je fascinující, zajímavé ale zároveň obrovská zkušenost přinášející odlišné vnímání vlastního těla. Je spoustu věcí, které si člověk v těhotenství nedokáže představí a tou jednou z nich je zajisté prasknutí plodové vody. Někdo si může i říkat: “Poznám vlastně, až mi praskne plodová voda?”

Pojďme se na to podívat trochu detailněji.

Jak vypadá, když praskne plodová voda?


Každé těhotenství je jiné, takže i příznaky odchodu plodové vody se liší žena od ženy.

Ale následující body jsou běžné pocity a zkušenosti, když vám praskne plodový obal a začne odtékat plodová voda:

  • Jako když se počůráte do kalhot
  • Jako když vám začne menstruace
  • Jako náhlá ztráta kontroly nad močovým měchýřem
  • Jako lupnutí nebo dvě, po kterém následuje velký únik vody nebo z vás může jít klidně i jen slabý pramínek vody
  • Jako průtok, který je stejný jako, když čůráte, ale nemůžete ho ovládat a nepřestává to
  • Ostrá, ale krátká bolest doprovázená lupnutím
  • Náhlé uvolnění tlaku

Protože spoustu žen neví, jaké to je, když plodová voda praskne, mívají tendence přirovnávat to k něčemu, co znají. Což je logické. Každá žena ví, jaké to je, když jí začíná menstruace a každá žena ví, jaké to je čůrat.  I právě proto, že tyhle situace zná, dokáže je pak v situaci, kdy praskne plodová voda odlišit od běžných situací jako je menstruace a čůrání.

Velikost trhliny na plodovém obalu ovlivňuje to, jak hodně vody vám odtíká. Někomu praskne natolik, že s takovým množstvím vody bude i ručník mezi nohama málo a někomu praskne trošku, takže za celý den vymění pár mokrých vložek. A některé ženy zažijí obojí. Nejdříve pomalý odtok plodové vody až po velké prasknutí a záplavu plodové vody.

Když vám praskne voda, volejte určitě svému doktorovi nebo do porodnice, kde vám řeknou, zda je dobré přijet okamžitě, nebo jestli je vhodné ještě chvíli počkat doma. Budou vědět zajisté víc, než se dočtete kdekoliv na internetu.

Po prasknutí vody se totiž může stát, že začnete krvácet nebo je zde riziko infekce. Plodová voda by měla být lehce narůžovělá a bez zápachu. Vše ostatní značí infekci a je třeba okamžité hospitalizace.

V případě, že vám odtéká plodová voda pomalu a vy si nejste jistí, zda to vůbec plodová voda je, tak po vás při příjmu budou chtít vložku, ze které udělají test, zda se o plodovou vodu jedná nebo jde jen o planý poplach.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *